Navigation path

Additional tools

Poznejte
svá práva během
pouhých 2 minut!

Mějte na paměti, že máte určitá práva jak před získáním spotřebitelského úvěru, tak poté. EU zavedla pravidla a bezpečnostní mechanismy, které vás chrání při volbě úvěru i při jeho splácení.

I tak stojí za to zjistit si, jaká práva máte.

Až si příště budete chtít koupit nový chytrý telefon nebo se rozhodnete obměnit některý domácí spotřebič, může vám prodejce nabídnout spotřebitelský úvěr hrazený v několika splátkách.
Než smlouvu podepíšete, zjistěte si, jaká důležitá práva máte! Podrobnosti:
http://ec.europa.eu/spotrebitelsky-uver

Už jste podepsali úvěrovou smlouvu?

Dostali jste před podpisem smlouvy informace ve standardizovaném formátu?

Vždy požádejte o klíčové informace ve standardizovaném formátu.

Informace o úvěrové smlouvě máte právo obdržet v uživatelsky přívětivém formátu, známém jako „Evropský standardizovaný informační formulář“.
Před podpisem si snadno můžete porovnat různé nabídky spotřebitelských úvěrů a udělat si přehled o zvažované smlouvě. Každý poskytovatel úvěrů je povinen vám tento formulář před podpisem smlouvy poskytnout.

Další informace o tomto formuláři.

Skvělé!

Váš poskytovatel úvěru postupuje podle pravidel.

Máte pochybnosti o úvěrové smlouvě, kterou jste podepsali?

Buďte bez obav – na odstoupení od spotřebitelského úvěru máte dva týdny!

Pokud máte o podepsané úvěrové smlouvě nějaké pochybnosti nebo pokud zjistíte, že úvěr nakonec nebudete potřebovat, můžete od smlouvy bez udání důvodu odstoupit do 14 kalendářních dnů od podpisu. V takovém případě musíte zaplatit vypůjčenou částku včetně úroku a veškerých nevratných poplatků, které již poskytovatel úvěru zaplatil.

Výborně!

Začíná období splácení, které jste si dohodli s poskytovatelem úvěru.

Můžete splatit úvěr dříve než jste plánovali?

Využijte právo splatit spotřebitelský úvěr předčasně.

Zásadní pro vás je, že vás v průběhu celého splácení úvěru chrání práva, která vám zajišťují možnost dluh kdykoli splatit předčasně. Mějte však na paměti, že poskytovateli úvěru možná budete muset nahradit vynaložené náklady v souvislosti s předčasným splacením – maximálně však 1 % z předčasně splacené částky, pokud je sjednaná doba do konce úvěru delší než rok, nebo 0,5 %, pokud je doba do konce splatnosti úvěru kratší.

Není kam spěchat.

Jen nezapomeňte splácet včas, aby vám nehrozily další poplatky.