Language selector

 
left
  Bezpieczeństwo usług - informacje ogólneslide
right
transtrans
 

Jako konsumenci musimy mieć większą świadomość zagrożeń związanych z niektórymi usługami.

Sektor usług

Sektor usług jest główną siłą napędową wzrostu gospodarczego UE: wytwarza on około 70% PKB i zatrudnia podobny odsetek czynnej zawodowo ludności w państwach członkowskich.

Usługi obejmują wszelkie dziedziny współczesnej gospodarki: począwszy od tradycyjnych, opartych na popycie, sektorów usługowych (transport, łączność, turystyka bądź zawody regulowane), aż po najnowsze kategorie usług (gospodarka odpadami, ochrona energii, usługi dla biznesu oraz przetwarzanie danych).

Przepisy bezpieczeństwa

Z niektórymi rodzajami usług może się wiązać zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumenta. Chodzi tu na przykład o obrażenia odniesione w związku z niedoinformowaniem, brakiem nadzoru ze strony organizatorów podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub uszkodzenia skóry powstałe w wyniku zabiegów kosmetycznych.

Aktualnie wiele przepisów bezpieczeństwa ustala się na szczeblu krajowym. Z kolei w sektorze transportu istnieje wiele przepisów ustalonych na szczeblu europejskim.

Przede wszystkim rozwój wiedzy

Het is nog niet duidelijk of het noodzakelijk is de veiligheidsvoorschriften voor diensten binnen de EU op elkaar af te stemmen.

Z "Raportu w sprawie bezpieczeństwa usług na rzecz konsumentów" wynika, że dane i informacje na temat aspektów usług związanych z bezpieczeństwem są niewystarczające. W związku z tym Wspólnota powinna przede wszystkim zadbać o rozwój wiedzy w tej dziedzinie.

Szczególnie ważne sektory usług

W ostatnich latach szczególne zainteresowanie wzbudziły następujące sektory:

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
   
requires javascript

Responsible Unit B3