This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Zabawki dla dzieci slide
right
transtrans
 

Zabawki dla dzieci
Niebezpieczne produkty
Współpraca międzynarodowa
Chemikalia

Zabawki dla dzieci

„Jak mogę mieć pewność, że zabawki moich dzieci są bezpieczne?”

Anne mieszka w Limerick w Irlandii ze swoim mężem i z 18-miesięcznym synkiem Seanem. Sean rośnie, a Anne chce mieć pewność, że zabawki, które mu daje, są bezpieczne.

„Co roku w okresie Bożego Narodzenia media relacjonują przerażające historie o niebezpiecznych zabawkach na rynku, które mogą spowodować śmierć dziecka lub poważne obrażenia. Jak mogę mieć pewność, jako rodzic, że zabawka, którą kupuję mojemu dziecku, jest bezpieczna?”

Anne mieszka w Unii Europejskiej, zatem nie powinna martwić się o bezpieczeństwo zabawek, które kupuje w sklepach mających dobrą reputację. Zgodnie z przepisami UE dotyczącymi bezpieczeństwa produktów producenci i dystrybutorzy są zobowiązani do wprowadzania na rynek wyłącznie bezpiecznych produktów. Co więcej, jeśli zostaną wykryte wadliwe produkty, bardzo szybko podejmowane są odpowiednie kroki. Zabawki, kosmetyki i sprzęt elektryczny muszą spełniać dodatkowe wymogi bezpieczeństwa.

Organy nadzoru w każdym kraju UE czuwają nad tym, by produkty spełniały wymogi bezpieczeństwa. W przypadku gdy dany produkt nie spełnia oczekiwań, organy krajowe mogą wycofać go z obrotu, zażądać wycofania go ze sklepów, wydać ostrzeżenie lub podjąć inne środki.

W związku z niedawnymi przypadkami wycofywania zabawek ze sprzedaży oraz kryzysu związanego z produktami importowanymi z Chin, komisarz Meglena Kunewa zaproponowała szereg inicjatyw mających zwiększyć skuteczność europejskiego systemu bezpieczeństwa produktów. Wyniki pierwszego podsumowania Komisji przedstawiono 22 listopada 2007 r. Najważniejsze rozwiązania, które zostaną wprowadzone w najbliższych miesiącach, obejmują wnikliwy audyt środków bezpieczeństwa stosowanych przez przedsiębiorstwa w ramach łańcucha dostaw zabawek (zakończenie w pierwszym kwartale 2008 r.) oraz szereg specjalnych środków mających wzmocnić nadzór oparty na ocenie ryzyka – sprawowany przez krajowe organy nadzoru rynkowego i organy celne – w tym specjalny środek ze strony Komisji, ustanawiający wymóg umieszczania odpowiednich ostrzeżeń o zagrożeniach stwarzanych przez magnesy w zabawkach. Priorytetem pozostanie zacieśnianie współpracy z Chinami i ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny uruchomią krajowy system ostrzegania, wzorowany na systemie RAPEX, którego zadaniem będzie koordynowanie pracy w poszczególnych regionach i wzmocnienie skutecznej współpracy.

Evaluating Business safety measures in the toy supply chainEN - Final report pdf


 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2