This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Nekalé obchodné praktikyslide
right
transtrans
 

Záručné lehoty výrobkov
Finančné služby
Spotrebiteľský úver
Nekalé obchodné praktiky
Energetika
Pomoc a poradenstvo
Ďalšie informácie

Európske právne predpisy zakazujú nekalé obchodné praktiky od decembra 2007. Smernica o nekalých obchodných praktikách uvádza zoznam zakázaných nekalých praktík. Množstvo každodenných príkladov nájdete v tejto brožúrke PDF for lots of everyday examples.

Zavádzajúca reklama
Obchodník, ktorý tvrdí, že výrobok má určitý účinok, bude musieť vedieť toto tvrdenie podložiť, a to bez ohľadu na to, kde má svoje sídlo v EÚ. Napríklad pri uvádzaní výrobku na trh je nezákonné tvrdiť, že tento výrobok vylieči nejakú chorobu, pokiaľ toto tvrdenie nie je vedecky dokázané.

Agresívne praktiky
Pani Rouveureová si objednala inštalatérske služby na opravu chybného radiátora. Povedali jej, že práce budú stáť 80 eur. Lenže vyúčtovaná suma na faktúre bola 450 eur. Keď odmietla zaplatiť rozdiel, inštalatér jej odpojil prívod teplej vody. V tomto prípade inštalatér použil neprípustný vplyv, aby využil svoju prevahu nad spotrebiteľom, t. j. niečo, čo je podľa európskych právnych predpisov nezákonné.

Agresívny podomový predaj
Pri vašich dverách sa objaví predajca a agresívne vás presviedča, aby ste si kúpili výrobok, napríklad tým, že ignoruje vaše opakované žiadosti, aby odišiel. Takéto správanie je takisto príkladom nezákonných agresívnych praktík a je zakázané.

Ďalšie informácie: Nekalé obchodné praktiky - www.isitfair.eu

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2