This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Záruka na výrobkyslide
right
transtrans
 

Záručné lehoty výrobkov
Finančné služby
Spotrebiteľský úver
Nekalé obchodné praktiky
Energetika
Pomoc a poradenstvo

„Aká je záručná lehota na spotrebný tovar?“

Viktor žil v Nemecku, kde je bežné, že výrobcovia ponúkajú na výrobky päťročnú záruku. V marci 2005 si vo svojom rodnom meste Jáger v Maďarsku kúpil novú práčku, ale v apríli 2006 z nej začala unikať voda.

„Sťažoval som sa u maďarského zástupcu výrobcu, ale nechceli moju sťažnosť uznať. Povedali, že v Maďarsku platí iba ročná záruka, nie päťročná. Čo môžem urobiť?“

V tomto prípade neboli rešpektované Viktorove práva spotrebiteľa EÚ. Mal sa obrátiť na predajcu a využiť svoje právo na dvojročnú záruku. Oznámenie Komisie BG CS DA DE ET EL EN ES FR IT LV LT HU MT NL PL PT RO SL FI SV pdf

Keď si kupujete nový výrobok, mal by vyzerať a fungovať presne tak, ako sa uvádza v reklame. Ale viete, aké sú vaše práva, ak váš nový kávovar netesní alebo ak vám namiesto modrých dverí, ktoré ste si objednali, doručia zelené?

Prevažná väčšina nákupov a transakcií v Európe sa uskutoční bez dôvodu na sťažnosť. Ale ak máte dôvod na sťažnosť, mali by ste vedieť, že všade v EÚ platia tieto práva a povinnosti:

  • Ak výrobok, ktorý ste si kúpili, nevyzerá alebo nefunguje tak, ako bol propagovaný, alebo nefunguje uspokojivo, máte právo na jeho výmenu bez akýchkoľvek ďalších nákladov alebo na vrátenie peňazí, ak sa výmena výrobku neuskutočnila v primeranom čase.
  • Ak si kúpite výrobok, ktorý sa ukáže ako chybný, výrobcovia vám musia poskytnúť odškodnenie za akúkoľvek osobnú ujmu alebo škodu spôsobenú na majetku.
  • Keď si od profesionálneho obchodníka kúpite výrobky alebo služby poštou, telefonicky, faxom alebo prostredníctvom internetu, máte rovnaké práva týkajúce sa záruky, ako keby ste si ich kúpili v obchode.
Ďalšie informácie: Spotrebný predaj a záruky

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2