This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Gwarancja produktów slide
right
transtrans
 

Gwarancja produktów
Usługi finansowe
Kredyty konsumenckie
Nieuczciwe praktyki handlowe
Energia
Pomoc i porady

„Ile wynosi termin gwarancji w przypadku towarów konsumpcyjnych?”

Viktor mieszkał w Niemczech, gdzie produkty mają zwykle pięcioletnią gwarancję producenta. W marcu 2005 r. kupił nową pralkę w swoim rodzinnym mieście Eger na Węgrzech. W kwietniu 2006 r. pralka zaczęła przeciekać.

„Zgłosiłem to węgierskiemu przedstawicielowi producenta, który jednak nie chciał zająć się sprawą. Twierdził, że gwarancja na Węgrzech obowiązuje tylko przez jeden rok, a nie przez pięć lat. Co mam zrobić?”

W tym przypadku węgierski przedstawiciel producenta naruszył prawa przysługujące Viktorowi jako obywatelowi UE, ponieważ w każdym kraju UE obowiązuje dwuletnia gwarancja. Komunikat Komisji BG CS DA DE ET EL EN ES FR IT LV LT HU MT NL PT RO SK SL FI SV pdf

Gdy kupują Państwo nowy produkt, powinien on wyglądać i działać dokładnie tak, jak opisano to w reklamie. Czy wiedzą Państwo, jakie prawa przysługują Państwu w sytuacji, gdy nowy ekspres do kawy jest nieszczelny lub gdy dostarczono Państwu zielone drzwi, mimo że zamówione zostały niebieskie?

Zdecydowana większość zakupów i transakcji w Europie przebiega bez żadnych problemów. Jeśli jednak mają Państwo powód do niezadowolenia, warto wiedzieć o następujących prawach przysługujących we wszystkich krajach UE:

  • jeżeli zakupiony towar nie wygląda lub nie działa tak, jak opisywano w reklamie, lub jeżeli nie zadowala wymagań klienta, konsument ma prawo do jego wymiany bez dodatkowych kosztów lub do zwrotu pieniędzy, jeśli wymiany nie przeprowadzono w rozsądnym terminie,
  • jeśli zakupione towary okażą się wadliwe, producent musi wynagrodzić Państwu spowodowane przez nie uszkodzenia ciała lub szkody majątkowe,
  • nabywając towary lub usługi drogą pocztową, przez telefon, faks lub przez Internet od podmiotu gospodarczego zawodowo zajmującego się handlem, mają Państwo takie same prawa w zakresie gwarancji, jak w przypadku zakupu w sklepie.
Więcej informacji: Sprzedaż konsumencka i gwarancje

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2