This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Záruka na výrobkyslide
right
transtrans
 

Záruka na výrobky
Finanční služby
Spotřebitelské úvěry
Nekalé obchodní praktiky
Energie
Pomoc a poradenství

„Jak dlouho platí záruky na spotřební zboží?“

Viktor dříve bydlel v Německu, kde jsou na výrobky běžně poskytovány pětileté výrobní záruky. V březnu 2005 si koupil novou pračku ve svém rodném městě Eger v Maďarsku, ta však v dubnu 2006 přestala těsnit.

„Stěžoval jsem si u maďarského zástupce výrobce, ale ten o věci nechtěl ani slyšet. Prohlásil, že v Maďarsku je záruka platná pouze jeden rok, nikoli pět. Co mám dělat?“

V tomto případě nebyla respektována Viktorova práva coby spotřebitele v EU a Viktor se měl vrátit k prodejci a uplatnit své zákonné právo na dvouletou záruku. Sdělení Komise BG DA DE ET EL EN ES FR IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV pdf

Při nákupu by měl nový výrobek vypadat a fungovat zcela tak, jak je propagován. Znáte však svá práva v případě, že vám začne z nového kávovaru kapat voda nebo jsou vám doručeny zelené dveře místo modrých, které jste si objednali?

Převážná většina nákupů a transakcí v Evropě proběhne, aniž by bylo třeba si stěžovat. Pokud ovšem máte ke stížnosti důvod, měli byste vědět, že v celé EU platí následující práva a povinnosti.

  • Pokud zboží, které jste si koupili, nevypadá či nefunguje tak, jak bylo propagováno, nebo pokud nefunguje uspokojivě, máte právo na výměnu zboží bez dalších nákladů nebo na vrácení peněz, pokud není zboží vyměněno v přiměřené lhůtě.

  • Pokud zjistíte, že zboží, které jste si koupili, je vadné, musí vám výrobce poskytnout vyrovnání za zranění či škodu na majetku.

  • Pokud zboží či služby kupujete od profesionálního obchodníka poštou, telefonicky, faxem nebo přes internet, máte z hlediska záruk stejná práva, jako kdybyste nakupovali v obchodě.
Další informace: prodej spotřebitelům a záruky

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2