This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Patēriņa kredītsslide
right
transtrans
 

„Kā pieņemt pareizāko lēmumu, kad jāņem kredīts?”

Jannis no Grieķijas vēlējās pirkt motorlaivu, lai kopā ar dēlu apceļotu Grieķijas salas. Ar ietaupījumiem no algas nebija gana, tāpēc nācās domāt par aizņēmumu.

„Ja aizņemšos naudu, varēšu nopirkt laivu uzreiz, pēc tam pakāpeniski varēšu atmaksāt parādu. Tomēr, kā lai zinu, ka kļūdas pēc neizvēlos aplam?”

Iespēja aizņemties naudu (patēriņa kredīts) lieti noder patērētājiem, piemēram, pērkot auto, atpūtas ceļojumus, mēbeles vai apģērbu, un nemaksājot visu summu uzreiz. Tomēr pārāk liela paļaušanās uz kredītu var dārgi maksāt.

Patērētājam, kas ņem patēriņa kredītu, visā ES ir noteikts tiesību minimums. Eiropas tiesību aktos kreditoriem noteikti konkrēti pienākumi, kas attiecas gan uz līguma nosacījumiem (piemēram, tiesībām atmaksāt aizdevumu pirms termiņa), gan uz informāciju, kas jums pienākas.

Vēlākais no 2010. gada maija, kad jaunā Patēriņa kredīta direktīva būs iestrādāta dalībvalstu tiesību aktos, patērētāju pozīcijas būs spēcīgākas.

  • Labu laiku pirms līguma slēgšanas kreditoram būs jums jāsniedz izsmeļoša informācija par kredītu. Šī informācija būs jums jāsniedz standartizētā formā (Eiropas patēriņa kredīta standartinformācija). Būs jāpaziņo arī gada procentu likme, t. i., cipars, kas parāda kredīta izmaksas.
  • Kreditoram līgumā būs jānorāda galvenā informācija.
  • Ja vēlāk nožēlosit, ka paņēmāt kredītu, jums būs tiesības, neminot iemeslu, kredīta līgumu pārtraukt 14 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas.
  • Jums būs tiesības kredītu nomaksāt ātrāk nekā paredzēts līgumā, bet kreditors varēs prasīt mērenu un objektīvi pamatotu kompensāciju.

Papildu informācija: Ar patēriņa kredītu saistītās tiesības ES

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2