This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Spotřebitelské úvěryslide
right
transtrans
 

Záruka na výrobky
Finanční služby
Spotřebitelské úvěry
Nekalé obchodní praktiky
Energie
Pomoc a poradenství
Více informací

„Jak se mám správně rozhodnout při výběru spotřebitelského úvěru?“

Yiannis z Řecka si chtěl koupit motorový člun, aby mohl se synem vyplout na výlet po řeckých ostrovech. Nedokázal však ušetřit dost peněz, a proto přemýšlel na tím, že si vezme spotřebitelský úvěr.

„Pokud si půjčím peníze, budu si moci loď koupit hned a peníze vrátit později. Jak si ale mám být jist, že se omylem nerozhodnu pro špatný úvěr?“

Možnost půjčit si peníze (spotřebitelský úvěr) je užitečný způsob, jak si spotřebitelé mohou pořídit automobil, dovolenou, nábytek či oblečení, aniž by museli ihned zaplatit celou částku. Nadměrné využívání úvěru však může být nebezpečné.

Pokud si jako spotřebitel berete úvěr, máte v celé EU určitá minimální práva. Evropské právní předpisy stanoví určité povinnosti věřitelů, které se týkají jak podmínek úvěrové smlouvy (např. právo na předčasné splacení), tak informací, na které máte nárok.

Nejpozději od května 2010, po převedení nové směrnice o spotřebitelském úvěru do vnitrostátního práva, bude vaše pozice spotřebitele posílena.

  • Před uzavřením smlouvy vám věřitel bude muset poskytnout dostatečné informace o úvěru. Tyto informace obdržíte ve standardizované formě (standardní informace o evropském spotřebitelském úvěru). Bude zde uvedena roční procentní sazba, tj. jediné číslo, které vyjadřuje náklady na úvěr.
  • Věřitel bude muset uvést důležité informace ve smlouvě.
  • Pokud budete svého rozhodnutí vzít si úvěr litovat, můžete od smlouvy o úvěru do 14 dní od jejího uzavření odstoupit, a to bez uvedení důvodu.
  • Budete mít právo svůj úvěr splatit dříve, než je uvedeno ve smlouvě, avšak věřitel bude moci požadovat přiměřenou a objektivně odůvodněnou náhradu.

Další informace: práva v EU v oblasti spotřebitelských úvěrů

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2