This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Aby s vami slnko toto leto nevypiekloslide
right
transtrans
 

Zájazdy
Časovo vymedzené užívanie nehnuteľnosti
Cestovanie lietadlom
Cestovanie so zvieratami Aby s vami slnko toto leto nevypieklo

Spotrebitelia: Chráňte sa toto leto pred slnkom

Na začiatku dovolenkovej sezóny Európska komisia upozorňuje spotrebiteľov na význam primeranej ochrany pred slnkom počas tohto leta a upriamuje ich pozornosť na jasnejší systém označovania na opaľovacích prípravkoch. Nové etikety – vrátane nového UV-A loga alebo značky na obaloch opaľovacích prípravkov a zákaz používania zavádzajúcich termínov ako „sun blocker" či „úplná ochrana“ – sú reakciou na odporúčanie Komisie o opaľovacích prípravkoch, ktoré bolo prijaté v septembri 2006. Komisia sa takisto usiluje o to, aby spotrebiteľom pripomenula, že existuje niekoľko dôvodov, prečo by mali byť opaľovacie prípravky iba jedným z viacerých opatrení potrebných na ochranu pred slnečným UV žiarením.

Press release
Memo


Mnohí z nás sa vyberú na dovolenku preto, aby si užili pár dní na slnku. No hoci aj nepatrné vystavovanie pokožky slnečným lúčom môže mať neblahé účinky a vyvolať rakovinu kože. Minulý rok Komisia upozornila na to, že občania by sa mali chrániť pred nebezpečnými účinkami slnka, t. j. pred UV-A a UV-B žiarením. Odporúča sa byť opatrní a pri nákupe sa orientovať podľa nového označenia prípravkov na opaľovanie „UVA“, ktoré znamená primeranú ochranu pred UV-A aj UV-B žiarením:

Keďže dovolenková sezóna 2008 je v plnom prúde, každý by si mal byť vedomý dôležitosti primeranej slnečnej ochrany. ABY S VAMI SLNKO TOTO LETO NEVYPIEKLO!

Čo by mali spotrebitelia vedieť?

Spotrebiteľom sa odporúča, aby používali opaľovacie prípravky iba ako jeden z mnohých spôsobov ochrany pred slnkom. Ďalšími spôsobmi sú:

  • Avoid excessive sun exposure at peak hours Vyhýbať sa nadmernému slnečnému žiareniu v čase jeho najintenzívnejšieho pôsobenia, čo je obvykle medzi 11 a 15 hodinou;
  • Keep yourself well covered, including hat, T-shirt, and sun glasses  Vhodné oblečenie (tričko, klobúk, slnečné okuliare), ktoré sa postará o dodatočnú ochranu, ak sa nemožno pred slnkom skryť;
  • Avoid direct sun exposure for babies and young children  Nevystavovať bábätká a deti priamemu slnečnému žiareniu
  • Use sunscreen products generously  Používať opaľovacie prípravky v dostatočnom množstve. Správne používanie prípravku je rovnako dôležité ako samotný výber prípravku. Aby sa dosiahla ochrana zodpovedajúca „ochrannému slnečnému faktoru“ uvedenému na obale, musí sa na pokožku natrieť množstvo 2mg/cm². V praxi je to asi 36 gramov (6 kávových lyžičiek) krému na telo dospelého človeka. V súčasnosti spotrebitelia používajú iba asi polovičné množstvo. Takéto množstvo je potrebné opätovne aplikovať po kúpaní alebo použití uteráka, aby sa udržala ochrana. Pozri piktogramy, ktoré sa budú používať na zdôraznenie týchto a iných kľúčových údajov v súvislosti s vystavením slnku.
  • Use sunscreen products against both UVB and UVA radiation Používať opaľovacie prípravky s ochranou pred UV-B aj UV-A žiarením.

Tlačová správa: Chráňte sa toto leto pred slnkom

Ďalšie informácie :

Pravidlá pre označovanie opaľovacích prípravkov v EÚ
Na prevzatie piktogramov vo vysokom rozlíšení kliknite na tento odkazgif (.ai)

Viac informácií vo vašej krajine::

Bulgaria
Ministry of Health

Nederlands
- Verstandig zonnen

- Zonnetips
- Gouden Regels

Sweden
SOLinformation

Denmark
- Skru ned for solen
- Solcreme og selvbruner/selvbrunerkabiner: Miljøstyrelsens kosmetikguide

Norway
Kreft foreningen
United Kingdom
- Sunsmart
- Sunsense
France
- Soleil – mode d’emploi
- Guide de la protection solaire
Finland
- Radiation and Nuclear Safety Authority
- Finnish Meteorological Institute
- Finnish Cancer Organisations
Poland
UVAgaslonce
Belgium
- French version: soleilmalin
- Dutch version: veiligindezon

Slovak republic
Public Health Office of the Slovak Republic

Austria
Federal Ministry for Health, Family and Youth
Germany
Haut.de
Spain
El sol
Czech Republic
Ministry of Health
Slovenia
Ministry of Health
Hungary
Napsugarzas.hu

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2