This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Latem chroń skórę przed słońcem!slide
right
transtrans
 

Urlop zorganizowany
Korzystanie z nieruchomości w systemie podziału czasu (timeshare)
Podróże lotnicze
Podróżowanie ze zwierzętami
Latem chroń skórę przed słońcem!

Sprawy konsumentów: Przed wyjazdem na urlop dowiedz się więcej o ochronie przed słońcem

U progu sezonu wakacyjnego Komisja Europejska uświadamia konsumentom znaczenie odpowiedniej ochrony przed słońcem tego lata oraz przypomina im, by zwracali uwagę na bardziej jednoznaczne oznakowania na opakowaniach produktów ochrony przeciwsłonecznej. Nowe oznaczenia – w tym nowe logo lub naklejka informująca o ochronie przed promieniowaniem UV-A oraz zakaz stosowania takich wprowadzających w błąd oznaczeń, jak „blokada przeciwsłoneczna” lub „całkowita ochrona” – są rezultatem przyjętego we wrześniu 2006 r. zalecenia Komisji dotyczącego produktów ochrony przeciwsłonecznej. Komisja stara się również przypomnieć konsumentom, że wiele powodów przemawia za tym, by produkty te były tylko jednym ze środków ochrony przed promieniowaniem słonecznym UV.

Press release
Memo


Dla większości z nas wyjazd na wakacje oznacza korzystanie z dobrodziejstw słonecznej pogody. Jednak przebywanie na słońcu, nawet w godzinach mniejszego nasłonecznienia, wiąże się z poważnym ryzykiem – słońce może powodować raka skóry. W ubiegłym roku Komisja zwracała uwagę na konieczność ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zarówno UV-A, jak i UV-B. Trzeba zachować ostrożność, a podczas zakupów radzimy rozglądać się za nowym oznaczeniem filtrów przeciwsłonecznych – „UVA”, które wskazuje, że produkt odpowiednio chroni zarówno przed promieniowaniem UV-A, jak i UV-B:

Tegoroczny sezon wakacyjny już się zaczął – wszyscy musimy zdać sobie sprawę ze znaczenia odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. LATEM CHROŃ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM!

Co powinni wiedzieć konsumenci?

Zaleca się nie tylko stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej, ale też chronienie skóry przed słońcem w inny sposób:

  • Avoid excessive sun exposure at peak hours Należy unikać zbyt długiego przebywania na słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze (zazwyczaj w godz. 11–15).
  • Keep yourself well covered, including hat, T-shirt, and sun glasses  Jeśli nie można pozostać w cieniu, powinno się zakładać odzież chroniącą przed promieniami słonecznymi – dodatkową ochronę zapewnią hkapelusz, koszulka i okulary przeciwsłoneczne.
  • Avoid direct sun exposure for babies and young children  Niemowlęta i małe dzieci nie powinny być w ogóle narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Use sunscreen products generously  Należy używać produktów ochrony przeciwsłonecznej w odpowiedniej ilości. Prawidłowe stosowanie kosmetyków jest tak samo ważne, jak ich wybór. Aby osiągnąć poziom ochrony równy wskazanemu na opakowaniu współczynnikowi ochrony przeciwsłonecznej (tzw. „SPF” – z ang. sun protection factor), należy nałożyć kosmetyk w ilości 2mg na cm² skóry. Oznacza to, że do ochrony ciała osoby dorosłej potrzeba około 36 gramów kosmetyku, czyli mniej więcej sześciu łyżeczek. Zazwyczaj konsumenci używają zaledwie połowy tej ilości. Aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony, trzeba tę samą ilość nałożyć powtórnie po wyjściu z wody lub wytarciu się ręcznikiem. Poniżej przedstawiono piktogramy, które będą stosowane w celu podkreślenia znaczenia tych i innych informacji dotyczących działania promieniowania słonecznego.
  • Use sunscreen products against both UVB and UVA radiation Powinno się używać produktów ochrony przeciwsłonecznej chroniących zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Komunikat prasowy: Latem chroń skórę przed słońcem!

Więcej informacji :

Zasady znakowania produktów z filtrem przeciwsłonecznym w UE
Kliknij tutaj, aby pobrać piktogram o wysokiej rozdzielczościgif (.ai)

Więcej informacji – portale krajowe:

Bulgaria
Ministry of Health

Nederlands
- Verstandig zonnen

- Zonnetips
- Gouden Regels

Sweden
SOLinformation

Denmark
- Skru ned for solen
- Solcreme og selvbruner/selvbrunerkabiner: Miljøstyrelsens kosmetikguide

Norway
Kreft foreningen
United Kingdom
- Sunsmart
- Sunsense
France
- Soleil – mode d’emploi
- Guide de la protection solaire
Finland
- Radiation and Nuclear Safety Authority
- Finnish Meteorological Institute
- Finnish Cancer Organisations
Poland
UVAgaslonce
Belgium
- French version: soleilmalin
- Dutch version: veiligindezon

Slovak republic
Public Health Office of the Slovak Republic

Austria
Federal Ministry for Health, Family and Youth
Germany
Haut.de
Spain
El sol
Czech Republic
Ministry of Health
Slovenia
Ministry of Health
Hungary
Napsugarzas.hu

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2