This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  V létě pozor na slunce!slide
right
transtrans
 

Zájezdy
Dočasné užívání nemovitosti
Cestování letadlem
Cestování se zvířaty
V létě pozor na slunce!

Pro spotřebitele: Jak letos vyzrát na sluníčko

Na začátku období dovolených by Evropská komise ráda upozornila spotřebitele na to, jak důležitá je v létě odpovídající ochrana před sluncem, a na to, aby si všímali nového způsobu označování obalů prostředků na ochranu proti slunečnímu záření. Nové označení, včetně nového loga či pečeti UVA a zákazu zavádějících pojmů jako „sunblocker“ nebo „úplná ochrana“, je reakcí na doporučení Komise o prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření přijaté v září 2006. Komise chce veřejnosti také připomenout, že hned z několika důvodů by tyto prostředky měly být pouze jedním z řady kroků nutných pro ochranu před ultrafialovými slunečními paprsky.

Press release
Memo


Mnozí z nás vyráží na dovolenou za sluncem. Vystavování se slunečním paprskům, a to i v poměrně malé míře, však přináší značná rizika – sluneční paprsky mohou vyvolat rakovinu kůže. V minulém roce Komise upozornila občany na nutnost chránit se před nebezpečnými účinky slunečního záření, a to jak záření UV-A, tak i UV-B. Občané by měli být ostražití a dávat přednost opalovacím přípravkům označeným novou známkou ochrany před slunečním zářením, která zaručuje dostatečnou ochranu proti záření UV-A i UV-B:

Jelikož začíná doba dovolených, je nutno si uvědomit význam přiměřené ochrany před slunečním zářením. V LÉTĚ POZOR NA SLUNCE!

Co by měli spotřebitelé vědět?

Spotřebitelé by měli prostředky na ochranu proti slunečnímu záření používat jen jako jedno z řady opatření na ochranu před sluncem. Mezi další kroky patří:

  • Avoid excessive sun exposure at peak hours Nevystavujte se nadměrně slunci v době nejintenzivnějšího slunečního svitu, obvykle mezi 11 h a 15 h.
  • Keep yourself well covered, including hat, T-shirt, and sun glasses  Pokud se nelze slunečnímu záření vyhnout, chraňte pokožku oděvem – nechoďte na slunce bez pokrývky hlavy, trička a slunečních brýlí, které vám poskytnou další ochranu.
  • Avoid direct sun exposure for babies and young children  Nevystavujte malé děti přímému slunci.
  • Use sunscreen products generously  Používejte ochranné prostředky v dostatečném množství. Správné použití výrobkue stejně důležité jako jeho výběr. Aby se dosáhlo ochrany na úrovni uvedeného ochranného slunečního faktoru, je potřeba nanést vrstvu odpovídající 2 mg/cm². To odpovídá přibližně 36 gramům (šesti plným kávovým lžičkám) ochranného prostředku na tělo dospělé osoby. V současné době spotřebitelé používají obvykle jen polovinu tohoto množství. Má-li se úroveň ochrany např. po plavání nebo utření ručníkem zachovat, je třeba stejné množství nanést znovu. Seznamte se s piktogramy, které se budou používat k upozornění na tyto i další skutečnosti týkající se působení slunečního záření.
  • Use sunscreen products against both UVB and UVA radiation Používejte prostředky na ochranu proti slunečnímu záření, které chrání Používejte prostředky na ochranu proti slunečnímu záření, které chrání jak před zářením UVB, tak i UVA.

Tisková zpráva: V létě pozor na slunce!

Další informace

Pravidla EU pro označování prostředků na ochranu proti slunečnímu záření
Chcete-li si stáhnout piktogramy ve vysokém rozlišení, klikněte zdegif (.ai)

Více informací z vaší země:

Bulgaria
Ministry of Health

Nederlands
- Verstandig zonnen

- Zonnetips
- Gouden Regels

Sweden
SOLinformation

Denmark
- Skru ned for solen
- Solcreme og selvbruner/selvbrunerkabiner: Miljøstyrelsens kosmetikguide

Norway
Kreft foreningen
United Kingdom
- Sunsmart
- Sunsense
France
- Soleil – mode d’emploi
- Guide de la protection solaire
Finland
- Radiation and Nuclear Safety Authority
- Finnish Meteorological Institute
- Finnish Cancer Organisations
Poland
UVAgaslonce
Belgium
- French version: soleilmalin
- Dutch version: veiligindezon

Slovak republic
Public Health Office of the Slovak Republic

Austria
Federal Ministry for Health, Family and Youth
Germany
Haut.de
Spain
El sol
Czech Republic
Ministry of Health
Slovenia
Ministry of Health
Hungary
Napsugarzas.hu

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2