This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Cestovanie so zvieratamislide
right
transtrans
 

Zájazdy
Časovo vymedzené užívanie nehnuteľnosti
Cestovanie lietadlom
Cestovanie so zvieratami Aby s vami slnko toto leto nevypieklo

„Môžem si na dovolenku zobrať so sebou svoje psy?“

Roberta je Talianka, ale pracuje v Madride ako učiteľka. Tohto roku by v lete chcela navštíviť svojich rodičov vo Florencii, ale nedávno si kúpila dve šteniatka a nevie, či ich môže na výlet zobrať so sebou.

„Naozaj by som bola veľmi rada, keby moji rodičia mohli vidieť šteniatka, keď prídem do Talianska. Je možné v EÚ cestovať so spoločenskými zvieratami? Čo musím urobiť, aby som ich mohla zobrať so sebou?“

V súčasnosti je jednoduché pri cestovaní medzi krajinami EÚ vziať so sebou spoločenské zviera. Pre mačky, psov a fretky teraz vo väčšine krajín EÚ existujú harmonizované právne predpisy, takže jediné, čo musíte urobiť, je uistiť sa, či váš domáci miláčik má:

  • platné očkovanie proti besnote;
  • elektronický transpondér alebo čitateľné tetovanie;
  • cestovný preukaz spoločenského zvieraťa, ktorý môže vydať váš veterinár.

Pre vstup do Írska, na Maltu, do Švédska a Spojeného kráľovstva sa vyžaduje doplňujúci test na zistenie účinnosti očkovania proti besnote. Nevyhnutné môže byť aj ošetrenie proti kliešťom a pásomnici.

Cestovný preukaz spoločenského zvieraťa môžete použiť, aj keď cestujete do alebo zo susedných krajín EÚ, v ktorých je situácia v oblasti besnoty zhodná so stavom v EÚ (t. j. pod kontrolou). Medzi tieto patrí Andorra, Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, San Maríno, Švajčiarsko a Vatikán.

Európska komisia odporúča, aby ste sa pred cestou do zahraničia s vaším domácim miláčikom vždy porozprávali o cieľovej krajine a o jednotlivých okolnostiach s veterinárom.

Pre všetky iné spoločenské zvieratá ako mačky, psy a fretky platia v každej krajine EÚ vnútroštátne predpisy.


Cestovanie so zvieratami v lietadle

Ak chcete cestovať so svojím domácim miláčikom lietadlom, pred objednaním letenky je nutné informovať sa o tejto možnosti v leteckej spoločnosti, ktorou chcete letieť.

Letecké spoločnosti majú odlišné podmienky pre cestovanie so spoločenskými zvieratami, ale spravidla vás požiadajú, aby ste:

  • zabezpečili, aby bolo zviera v bezpečnej cestovnej škatuli alebo klietke;
  • zabezpečili, aby malo zviera všetky potrebné očkovania, osvedčenia a povolenie na vstup do krajiny, do ktorej cestujete;
  • zabezpečili, aby sa zviera počas cesty cítilo pohodlne, malo dostatok priestoru v klietke alebo škatuli a malo dostatok jedla a/alebo vody.

Najnovšie úpravy:

Európska komisia prijala 8. októbra 2007 správu pre Parlament a Radu o nekomerčnom premiestňovaní spoločenských zvierat v rámci EÚ a do EÚ.

Ďalšie informácie: Health requirements applicable to the noncommercial movement of pet animals

Náklady

Náklady na cestovanie so spoločenskými zvieratami sa môžu medzi jednotlivými krajinami a medzi rôznymi druhmi dopravy líšiť. Budete však musieť zaplatiť poplatok u veterinára za cestovný preukaz spoločenského zvieraťa a akékoľvek potrebné ošetrenie.

Letecké spoločnosti majú napríklad rôzne spôsoby účtovania poplatkov za prepravu spoločenských zvierat. Niektoré požadujú poplatok za „nadmernú batožinu“ (napríklad 20 eur za kilogram). Iné účtujú paušálny poplatok, napríklad 50 eur jednosmerne.

Ďalšie informácie: Otázky a odpovede o cestovných pasoch pre spoločenské zvieratá

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2