This site was  archived on 27/06/14
27/06/14
Visit the new website!

Language selector

 
left
  Cestování se zvířatyslide
right
transtrans
 

Zájezdy
Dočasné užívání nemovitosti
Cestování letadlem
Cestování se zvířaty
V létě pozor na slunce!

„Mohou si vzít na dovolenou psa?“

Roberta je Italka, ale pracuje v Madridu jako učitelka. Ráda by v létě navštívila rodiče ve Florencii, ale nedávno si koupila dvě štěňata a neví, zda si je může vzít s sebou.

„Byla bych moc ráda, kdybych mohla štěňata ukázat rodičům, až pojedu do Itálie. Smějí zvířata v EU cestovat? Co musím udělat, abych si je mohla vzít s sebou?“

V současnosti je velmi snadné vzít s sebou na cesty po zemích EU domácí zvířata. Pro kočky, psy a fretky nyní ve většině zemí EU existují harmonizované právní předpisy EU, takže budete muset pouze dohlédnout na to, aby vaše zvíře mělo:

  • platné očkování proti vzteklině;
  • elektronický odpovídač nebo čitelné tetování;
  • zvířecí pas, který vám může vydat veterinární lékař.

Pro vstup do Irska, na Maltu, do Švédska a Spojeného království je vyžadován test, kterým se ověří účinnost provedeného očkování proti vzteklině. Rovněž může být nutné nechat zvíře ošetřit proti klíšťatům a tasemnici.

Zvířecí pas můžete také použít, když cestujete do zemí či ze zemí, které sousedí s EU a jejichž status, pokud jde o vzteklinu, odpovídá statusu EU (tj. je považován za kontrolovaný). Mezi tyto země patří Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko nebo městský stát Vatikán.

Evropská komise doporučuje, abyste se dříve, než se svým zvířetem vyrazíte na cestu, s veterinárním lékařem poradili o zemi, kterou chcete navštívit, a zvláštních okolnostech.

Pro jiná zvířata než kočky, psy a fretky má každá země EU vlastní vnitrostátní předpisy.


Se zvířetem do letadla

Pokud hodláte vzít své zvíře do letadla, musíte se před rezervací letenky obrátit na leteckého dopravce.

Letečtí dopravci mají pro cestování se zvířaty různé podmínky, ale zpravidla vás požádají, abyste:

  • zaručili, že bude zvíře umístěno v bezpečném cestovním boxu či kleci;
  • zaručili, že má zvíře všechna nezbytná očkování, potvrzení a povolení vstupu požadovaná v zemi, do které cestujete;
  • zaručili, že má zvíře dostatek pohodlí a prostoru v kleci nebo krabici a dostatek potravin a/nebo vody na celou cestu.

V současnosti dochází k určitým změnám:

Dne 8. října 2007 přijala Evropská komise zprávu Evropskému parlamentu a Radě o neobchodním přesunu zvířat v zájmovém chovu v rámci EU a do EU.

Další informace: zdravotní požadavky vztahující se na neobchodní přesun zvířat v zájmovém chovu

Náklady

Náklady na cestování se zvířaty se mohou lišit v závislosti na zemi a způsobu dopravy. Budete nicméně muset zaplatit poplatek u veterinárního lékaře za vystavení zvířecího pasu a provedení nutných ošetření.

Například letečtí dopravci si za přepravu zvířat účtují různě. Někteří od vás budou požadovat příplatek za nadměrné zavazadlo (např. 20 eur za kilogram). Jiní si účtují paušální poplatky, např. 50 eur za každý let.

Další informace: otázky a odpovědi týkající se zvířecích pasů

 
lefttranspright

 

  Print  
Public HealthFood SafetyConsumer Affairs
   
requires javascript

Consumers Affairs 2