Μέλος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής - Androulla Vassiliou - Εκπαίδευση, πολιτισμός, πολυγλωσσία και νεολαία

Μέλος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής - Androulla Vassiliou - Εκπαίδευση, πολιτισμός, πολυγλωσσία και νεολαία

Μέλος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής - Androulla Vassiliou - Εκπαίδευση, πολιτισμός, πολυγλωσσία και νεολαία

Ατζεντα

Wed01Jun

10:30 - Σύνοδος ολομέλειας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με την Επιτροπή της Αφρικανικής Ένωσης

Mon06Jun

12:30 - Συνέντευξη Τύπου σχετικά με το πρόγραμμα ERASMUS (ακαδημαϊκό έτος 2009-2010)

Thu09Jun

Επίσκεψη στις Κάτω Χώρες: συνάντηση με την υπουργό Παιδείας, Πολιτισμού και Επιστημών, κα Marja van Bijsterveldt-Vlieg , ομιλία στην Επιτροπή Παιδείας και Πολιτισμού της ολλανδικής Βουλής με θέμα "Η Ευρώπη 2020 και οι προτεραιότητες στην παιδεία και τον πολιτισμό" (16:15), συνάντηση με υπουργούς, εκπροσώπους πανεπιστημίων και πρέσβεις της ΕΕ (20:00) (Χάγη)

Fri10Jun

16:00 - Παρευρίσκεται σε δεξίωση της Α.Β.Υ. πριγκίπισσας Margriet των Κάτω Χωρών, επ' ευκαιρία του του Ευρωπαϊκού (Βασιλικό Παλάτι, Άμστερνταμ)

Fri10Jun

18:30 - Εκφωνεί την εναρκτήρια ομιλία και, μαζί με τον Placido Domingo, πρόεδρο της Europa Nostra, ανακοινώνει τους έξι νικ (Concertgebouw, Άμστερνταμ)

Fri10Jun

12:30 - Επίσκεψη, μαζί με τον κ. Placido Domingo, στο ArtZuid, νικητή του βραβείου Europa Nostra 2011 (Άμστερνταμ)

Fri10Jun

10:00 - Συζήτηση με νέους του EBN (Ολλανδικό Ευρωπαϊκό Κίνημα) στο Σπίτι της Ευρώπης (Χάγη)

Fri10Jun

20:30 - Παρακολουθεί την όπερα του Φραντς Λιστ "Don Sanche" (Concertgebouw, Άμστερνταμ)

Sat11Jun

14:00 - Συναντάται με τη διευθύντρια του μουσείου Teylers, κα Marjan Scharloo, και παρακολουθεί την παρουσίαση του βιβλίου "A Room to Hold the World; the Oval Room at Teylers Museum". Εγκαινιάζει την Οβάλ Αίθουσα μαζί με τον εκτελεστικό πρόεδρο της Europa Nostra, κ. Denis de Kergolay, και τον επίτροπο της Βασίλισσας για την Επαρχία Noord-Holland, κ. Johan Remkers. Ακολουθεί ξενάγηση στο μουσείο (15:00) (μουσείο Teylers, Άμστερνταμ).

Sat11Jun

16:00 - Επισκέπτεται την ιστορική πόλη Haarlem και την εκκλησία St. Bavo του 15ου/16ου αιώνα. Συναντάται με τον δήμαρχο του Haarlem (17:30) και επισκέπτεται το ατμο-αντλιοστάσιο Cruquius (Άμστερνταμ)

Tue14Jun

10:30 – Επίσκεψη στην κεντρική βιβλιοθήκη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Van Merlant)

Tue14Jun

13:00 – Γεύμα εργασίας με την Eυρωπαϊκή Ομοσπονδία Εκδοτών Περιοδικών (FAEP)

Tue14Jun

16:00 - Συνάντηση με τον Γενικό Διευθυντή του Διεθνούς Κέντρου Eυρωπαϊκής Kατάρτισης (CIFE), καθηγητή Hartmut MARHOLD,

Tue14Jun

19:00 - Επίσκεψη στην έκθεση τέχνης "In Between. Austrian Contemporary" (EOKE, Rue Belliard 99)

Wed15Jun

11:00 - Ετήσια συνάντηση με το Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο

Wed15Jun

15:00 - Ομιλία και συμμετοχή σε συζήτηση με τα μέλη της επιτροπής πολιτιστικών θεμάτων του ΕΚ

Thu16Jun

15:30 - Συνάντηση με ομάδα περιφερειακών διευθυντών εκπαίδευσης από την Ελλάδα, παρουσία του Έλληνα Ευρωβο

Thu16Jun

16:30 - Συνάντηση με τους Κυπρίους ασκουμένους (stagiaires) στην Επιτροπή

Sun19Jun

Eπίσκεψη στη Βαρκελώνη (19-20/06)

Mon20Jun

11.00 - Επίσκεψη στο κέντρο τέχνης CaixaForum

Mon20Jun

10.00 - Συνάντηση με τον Καταλανό υπουργό Πολιτισμού Ferran MASCARELL

Mon20Jun

11.50 - Συνάντηση με τον Lluís Hortet, πρόεδρο του "Mies van der Rohe Foundation"

Mon20Jun

14.00 - Συνάντηση με την Καταλανή υπουργό Παιδείας Irene Rigau και τον πρόεδρο του Συμβουλίου Σχολείων Καταλωνία

Mon20Jun

20.00 - Απονέμει τα βραβεία αρχιτεκτονικής (στο "Mies van der Rohe Pavilion")

Mon20Jun

12.00 - Συνέντευξη Τύπου για το Βραβείο Αρχιτεκτονικής ("CaixaForum Arts Centre")

Mon20Jun

10.30 - Επίσκεψη στο αρχιτεκτόνημα "Mies van der Rohe Pavilion"

Thu23Jun

Eπίσκεψη στην Αθήνα (23-26/06)

Thu23Jun

19.15 - Απονέμει το "Ευρωπαϊκό Βραβείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2010/Europa Nostra" στους νικητές στο Εθνικό Αστερο

Fri24Jun

13.00 - Συνάντηση με την Άννα Διαμαντοπούλου, υπουργό Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων

Fri24Jun

11.30 - Συνάντηση με τον Παύλο Γερουλάνο, υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού

Sat25Jun

+/- 20.30 - Παρακολουθεί την τελετή έναρξης των Διεθνών Θερινών Αγώνων "Special Olympics" ΑΘΗΝΑ 2011 (Παναθηναϊκό Στάδι

Sun26Jun

15.00 - Απονέμει τα βραβεία στην τελετή απονομής για τους "Special Olympics" (Στάδιο OAKA, Μαρούσι)

Mon27Jun

Συναντάται με την αντιπρύτανη του ΕΜΠ Αντωνία Μοροπούλου (στα γραφεία της Επιτροπής, Αθήνα)

Tue28Jun

10:00 – Συναντάται με φοιτητές από την Κρήτη με επικεφαλής τους ευρωβουλευτές Σ. Δανέλλη και Γ. Σταυρακάκη

Τελευταία ενημέρωση: 02/09/2013 |  Αρχή σελίδας