Šī vietne tika arhivēta (18/07/2014)
18/07/2014

Navigācijas ceļš

Rūpniecība un uzņēmējdarbība

Satelītnavigācija

“Galileo”

Sastrēgums pilsētā, bet tikšanos nedrīkst nokavēt. Tā ir tipiska situācija, kas lieliski ilustrē automašīnu satelītnavigācijas sistēmas noderīgumu, bet vienlaikus arī rāda, cik ierobežotas var būt pašreizējās tehnoloģijas. Signālu traucējumi un uztveršanas grūtības pilsētās ar daudzstāvu apbūvi bieži neļauj laikus saņemt šādā brīdī tik svarīgo informāciju. Ar “Galileo” šī problēma paliks pagātnē. 

Eiropas globālās satelītnavigācijas sistēma “Galileo” ir lielākā Eiropā projektētā kosmosa infrastruktūra, kuras izstrādē piedalījušās visas Eiropas valstis. Sistēma pašlaik tiek veidota, pilnībā tā sāks darboties vēl pirms 2020. gada.  “Galileo” piedāvās pasaules mēroga navigācijas pakalpojumus, kas būs precīzāki nekā pašreizējo sistēmu nodrošinātie, noturīgāki pret traucējumiem un signālu atstarošanos un labāk atbildīs Eiropas valstu vajadzībām. 

Tas būs iespējams, izmantojot vairāk satelītu nekā patlaban un pārraidot satelītnavigācijas signālus ar modernākām tehnoloģijām.  Sistēma “Galileo” būs saderīga ar ASV un Krievijas satelītnavigācijas sistēmām, tādējādi klienti varēs izmantot apvienoto sistēmu priekšrocības. 

““Galileo” programma ir stratēģiski nozīmīga, lai nodrošinātu Eiropas Savienības neatkarību satelītnavigācijas jomā, un palīdzēs Eiropas uzņēmumiem izstrādāt jaunus produktus un pakalpojumus. Tai būs ievērojama nozīme Eiropas ekonomikas atlabšanā, un tā risinās tādas būtiskas problēmas kā transporta ilgtspēja, intelektiskas lauksaimniecības sistēmas un palīdzība veciem cilvēkiem.”

Uzlabotā precizitāte, ko nodrošinās “Galileo”, neapšaubāmi būs noderīga transporta nozarei, bet ne tikai tai. Jaunā satelītnavigācijas sistēma būs vērtīgs rīks, kas smagos apstākļos palīdzēs veikt civilās aizsardzības operācijas. Lauksaimniecības nozare varēs izmantot labāku pārraudzības sistēmu, kā kontrolēt ķimikāliju izplatīšanu un koncentrāciju, jo sistēmu būs iespējams pielāgot individuālām vajadzībām un efektīvai īpašuma pārvaldībai. 

Enerģijas avotu izpētē būs iespējams paļauties uz precīzākiem datiem. Bezvadu telekomunikāciju tīkli darbosies efektīvāk, pateicoties teicamajai laika sinhronizēšanai “Galileo” sistēmā. Ieguvēja būs pat finanšu nozare: tā izmantos “Galileo” precīzo pulksteņlaiku, lai autentificētu un datētu finanšu darījumus. 

“Galileo” priekšrocības izjutīs visa ekonomika kopumā. Tiek lēsts, ka nākamo divdesmit gadu laikā kopējais ekonomiskais ieguvums būs aptuveni 90 miljardi eiro. Satelītnavigācijas sistēmu tirgus vien līdz 2020. gadam divkāršos apjomu līdz 244 miljardiem eiro. 

Paredzams, ka 20 gadu laikā ar satelītnavigācijas datiem saistīto lietojumprogrammu un pakalpojumu tirgus paredzamā vērtība sasniegs 14 miljardus eiro. Domino efekts ir ļoti plašs un būs izjūtams dažādās citās nozarēs, piemēram, veselības aprūpē, transportā un datorzinātnēs, jo kosmosa projektiem izstrādātās jaunās tehnoloģijas itin bieži izmanto tradicionālākām vajadzībām tepat uz Zemes.

Šodien līdz 7 % no Eiropas IKP ir saistīti ar precēm un pakalpojumiem, kuros izmanto satelītnavigācijas signālus, ko nodrošina ASV Globālās pozicionēšanas sistēma (GPS). Nākotnē “Galileo” pakāpeniski pilnveidos ES pieejamos GPS pakalpojumus, sniedzot acīmredzamu pievienoto vērtību Eiropas ekonomikai, pētniecībai un drošībai. Tomēr “Galileo” pakalpojumi, tostarp drošības pakalpojumi, atradīsies stingrā ES civilo dienestu kontrolē.

Plašāka informācija

Pēdējā atjaunināšana: 18/07/2014 |  Uz augšu