Този сайт бе архивиран на 18/07/2014
18/07/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Суровините

Суровините са важни

Суровините са в основата на индустрията. Никой производител не може да остане конкурентоспособен, ако няма справедлив достъп до основните елементи, от които произвежда продукцията си. Европа е начело на индустриалната революция и остава водеща промишлена сила, но разполага с ограничени суровини. За да поддържаме конкурентоспособността на европейската индустрия е необходимо да гарантираме доставките на множество суровини от трети страни.

Никеловите батерии – основен елемент на мобилните телефони, лаптопите и хибридните коли – се нуждаят от лантан – един от 17-те редки метала, с които Европа разполага в изключително оскъдни количества. Медицинските изделия и оптичното оборудване се нуждаят от тантал – метал, който се среща само в Бразилия и Австралия. В момента 14 материала се смятат за „критични“, тъй като са от огромно значение за индустрията в ЕС, но не се срещат в Съюза и трудно се намират на чуждестранните пазари.

„Въпреки че никоя страна в света не разполага с всички необходими ѝ суровини, Европа е особено уязвима, тъй като зависи от вноса на много важни суровини. Затова търсенето на съюзи и сътрудничество с други страни стана основен елемент на европейската стратегия в областта на суровините. За да бъде тя успешна, изключително важно е Комисията и страните членки да действат заедно и усилията им да бъдат в едно направление.“

Списъкът на тези материали може да нарасне, тъй като на пазарите на суровини се наблюдават все повече изкривявания заради протекционистична търговска политика като данъци върху износа, мита върху вноса, определяне на цени и рестриктивни инвестиционни правила. Например през 2012 г. ЕС подаде жалба в Световната търговска организация срещу Китай заради наложените от него ограничения върху износа на редки метали. Световното търсене на суровини също нараства, което води до повишаване на цените.

На този фон е необходима „дипломация в областта на суровините“, основана на цялостен подход към нашите световни партньори, при който търговията, развитието и достъпът до суровини се използват като инструменти при преговорите. Като отваряме европейския пазар – най-големия в света – за чуждестранни конкуренти, в замяна трябва да проявим решимост за постигане на нашата цел да получим достъп до чуждестранни ресурси при справедливи условия.

В момента се водят разговори за достъп до суровини с множество партньори, сред които Аржентина, Китай, Гренландия, Япония, Мексико, Русия и САЩ. Важно е тези разговори да се превърнат в основа за постигане на окончателни споразумения.

Сътрудничество с Гренландия

По-специално бихме желали да засилим взаимноизгодното сътрудничество с Гренландия, като използваме съвместна инфраструктура и инвестиции или изграждане на капацитет в проучването и използването на суровини. От името на Европейската комисия през юни 2012 г. в Нуук подписах писмо за намерение относно сътрудничеството в тази област. Заедно с мен това писмо подписаха комисарят по въпросите на сътрудничеството за развитие Андрис Пиебалгс и министър-председателят на Гренландия Куупик Клейст. В момента около 58 % от добивните компании, работещи в Гренландия, са канадски или австралийски. Делът на компаниите от ЕС, които работят в страната, е едва 15 % (те са от Дания, Германия, Чешката република и Обединеното кралство). Въпреки че европейски компании притежават три от четирите лиценза за експлоатация в Гренландия, фирмите от Европа не участват активно в текущи проучвателни дейности и притежават само няколко лиценза за проучване (това са предимно компании от Обединеното кралство, Дания и Германия).

Достъп до суровини: установяване на преференциални отношения с Африка

На четвъртата среща между комисиите на ЕС и Африканския съюз на 8 юни 2010 г. в Адис Абеба бяха обсъдени важни аспекти в отношенията между двата континента: устойчива политика за подобряване на достъпа до суровини и възможности за укрепване на регионалната интеграция и инфраструктура, особено що се отнася до приложенията в сферата на космоса.

Що се отнася до достъпа до суровини, Комисията на Африканския съюз и Европейската комисия се споразумяха да работят заедно в областта на управлението, инфраструктурата и геоложките познания и умения.

През януари 2012 г. в Брюксел се проведе конференция на високо равнище, посветена на партньорството между ЕС и Африка в областта на суровините, озаглавена „Превръщане на богатството от минерални ресурси в реално развитие на Африка“.

В своята „Инициатива за суровините“ Комисията пое ангажимент да продължи да оценява – заедно с африканските страни – доколко възможно е подпомагането на по-нататъшно сътрудничество между геоложките проучвания на двата континента и да насърчава сътрудничество в тази област на многостранни форуми като програмата за геонауки на ЮНЕСКО.

През 2013 г. ще започне мащабно проучване по този въпрос. Неговата цел е създаване на съвместни проекти за подобряване на познанията за африканските залежи, изграждане на мрежа за обучение за проучвания в Африка и цифровизация на данни.

Европейските геоложки проучвания ще играят ключова роля в този процес.

Увеличаване на добива на суровини в Европа

Важно е също така да повишим устойчивостта на проектите в областта на минното дело в Европа. Налага се да подобрим законодателната рамка на Европа за суровините, за да се гарантират стабилни и конкурентни доставки на суровини от източници в ЕС. Освен това, като се има предвид, че нашите ресурси са ограничени, трябва да използваме максимално технологичните си възможности, като в същото време поддържаме устойчивостта на минното дело.

Според оценки неизползваните европейски минерални ресурси на дълбочина 500-1000 метра са на обща стойност около 100 млрд. евро. Европейската комисия създаде Европейско партньорство за иновации в областта на суровините, за да се увеличи собственото производство на Европа. То обединява капитали и човешки ресурси, страни членки, компании и изследователи за съвместни усилия за иновации в подкрепа на проучванията, добива и преработката на суровини. Нови технологии ще помогнат при добива на по-голяма дълбочина, в отдалечени области и при тежки условия. Нужни са и действия за разработване на заместители за критично важни суровини и за подобряване на рециклирането на тези 17 кг електрически и електронни отпадъци, които в момента всеки гражданин на ЕС произвежда ежегодно.

За повече информация

Последна актуализация: 18/07/2014 |  Нагоре