Az oldal tartalmát archiváltuk (18/07/2014)
18/07/2014

Navigációs útvonal

Ipar- és vállalkozáspolitika

Misszió a növekedésért

Misszió a növekedésért – A kkv-k nemzetközi piacra jutásának támogatása

Napjainkban a gazdasági növekedés „epicentruma” az Európai Unión kívüli piacokon található. Becslések szerint 2020-ra a globális növekedés 70%-a a feltörekvő gazdaságokban valósul majd meg. Ez lehetőséget – nem hátrányt – jelent az európai cégek számára.

Ahhoz, hogy ezt a lehetőséget meg tudják ragadni, az uniós vállalatoknak és vállalkozásoknak versenyképeseknek kell lenniük a külföldi piacokon. A nagyvállalatok már ringbe szálltak. Az igazi kihívást az uniós kis- és középvállalkozások globális versenyképességének megteremtése jelenti.

Túl kevés az Európai Unióban azoknak a kkv-knak a száma, amelyek határokon átívelő üzleti tevékenységet végeznek. Az uniós kis- és középvállalatoknak csupán egynegyede terjesztette ki működését egy vagy több másik EU-tagállamra. Ennél is kevesebb, mindössze 13% azoknak a kkv-knak az aránya, amelyek az EU határain kívül is tevékenyek. Az Európai Bizottság mindent meg kíván tenni annak érdekében, hogy ezek az adatok számottevő növekedést mutassanak. A kkv-k nemzetközi térnyerésének elősegítése egyike a 2012 októberében elfogadott új uniós ipari stratégia English (en) prioritásainak.

„A »Misszió a növekedésért« kezdeményezés segít abban, hogy mindenki számára előnyös üzleti feltételek jöjjenek létre. Az európai vállalatok számára előnyökkel jár, hogy könnyebben tudnak piacra jutni az Unió kívüli országokban, a helyi gazdasági szereplők és hatóságok pedig konkrét lehetőséget kapnak arra, hogy külföldi tőkét csalogassanak be az országba”

Ennek a célkitűzésnek a megvalósítása szempontjából kiemelkedően fontos átfogó kereskedelmi megállapodásokat kötnünk harmadik országokkal abból a célból, hogy csökkentsük a vámokat, felszámoljuk a nem vámjellegű kereskedelmi akadályokat, megnyissuk a közbeszerzési piacokat, hatékonyan érvényt szerezzünk a kereskedelmi szabályoknak, a lehető legjobb védelemben részesítsük a nemzetközi befektetéseket, és teljes mértékben garantáljuk a szellemitulajdon-jogok védelmét. Az uniós kereskedelmi megállapodások következő generációja tartalmazni fogja ezeket az elemeket.

Ez azonban nem elég. Elő kell segítenünk, hogy közvetlen kapcsolatépítés bontakozzon ki az uniós vállalkozások, valamint a külföldi hatóságok és cégek között, melynek talaján tartós üzleti kapcsolatok alakulhatnak ki. Ezt a célt szolgálja a közelmúltban életre hívott és az Európai Bizottság vezetésével megvalósuló kezdeményezés, a „Misszió a növekedésért”. A név nem hagyományos kereskedelemösztönző intézkedéseket takar. A kezdeményezés az uniós üzleti világ képviselői és az Unión kívüli országok hatóságai számára biztosít kapcsolatteremtési lehetőségeket, melyek révén együttműködés bontakozhat ki közöttük a jövőben.

Antonio Tajani, az Európai Bizottság alelnöke személyesen vesz részt a kezdeményezés keretében szervezett találkozókon. 2011 óta Tajani biztos 17 országba tett látogatást – az Oroszországi Föderációba, valamint az amerikai kontinensen az Egyesült Államokba, Brazíliába, Argentínába, Mexikóba, Kolumbiába, Peruba, Chilébe és Uruguayba, Ázsiában Kínába, Mianmarba, Vietnamba és Thaiföldre, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten pedig Egyiptomba, Marokkóba, Tunéziába és Izraelbe. A külföldi látogatásokon Tajani biztost tekintélyes számban kísérték uniós vállalkozók. Sok esetben ők jelentik a nemzetközi piacra jutást célzó folyamatok első láncszemét.

Fontos rámutatni, hogy a nemzetközi térnyerést célzó erőfeszítések nem járnak a cégek külföldre településével – az uniós cégek üzleti székhelye továbbra is Európában marad. A nemzetközi üzleti tevékenységet folytató cégek még azokban az időszakokban is képesek bővülni, amikor rosszul megy az európai gazdaság szekere, ezért kedvező hatást gyakorolnak a kontinens gazdasági növekedésére és a foglalkoztatásra. Az innováció és a versenyképesség szempontjából is azok az uniós cégek állnak az élen, amelyek az Európai Unió határain kívül is tevékenyek. A külföldön is aktív uniós vállalkozások 25%-áról mondható el, hogy legalább egy új terméket sikeresen piacra dobott saját ágazatában. A csak saját országukban üzleti tevékenységet folytató uniós cégeknek csupán 8%-a büszkélkedhet ilyen teljesítménnyel.

Dodatne English (en)

Utolsó frissítés: 18/07/2014 |  Az oldal tetejére