Този сайт бе архивиран на 18/07/2014
18/07/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Отбрана и сигурност

За по-конкурентоспособен и по-ефективен сектор на отбраната и сигурността в Европа

В продължение на дълги години сигурността в Европа до голяма степен бе делегирана на САЩ, но това положение бързо се променя. Сега Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за отбраната си. Като се има предвид намаляването на бюджетите, това означава, че единственият път напред е засилване на сътрудничеството между страните от ЕС.

Съществуват огромни възможности за подобряване. В момента в Европа на съвместните обществени поръчки за военни проекти се падат едва 25 % от всички обществени поръчки в сектора на отбраната. Оставащите 75 % се извършват на национално равнище, което често води до дублиране и несъвместимост на системите. Подобна разпокъсаност възпрепятства икономии от мащаба, задушава иновациите и в крайна сметка води до разхищаване на ресурси.

Например страните от ЕС все още имат 11 доставчици на фрегати, докато САЩ имат само 1. В страните от ЕС има 17 производствени линии за бойни танкове в сравнение с 2 в САЩ. Дори в сектора на въздухоплаването, който е най-консолидиран, Европа все още пилее ценни ресурси, за да произвежда три различни вида модерни изтребители. Освен че се наблюдава дублиране на активи, Европа изостава в други важни технологии като безпилотните самолети.

„Нужно е съгласувано действие на европейско равнище, ако искаме Европа да съхрани промишления си капацитет, за да съумеем да посрещаме бъдещите си нужди във военната област и по този начин да подкрепяме воденето на вдъхваща доверие обща политика за сигурност и отбрана (ОПСО). Също така е ясно, че без трайна договореност на европейско равнище действията, насочени единствено към въпросите в сферата на промишлеността и пазарите, ще имат ограничено въздействие. От изключително важно значение е европейската отбранителна промишленост да продължи да бъде водещ световен център за производство и иновации, източник на растеж и на работни места за висококвалифицирани специалисти.“

Отговорите на тези проблеми са сътрудничество и консолидация на европейските компании. Двата процеса са в ход, но напредват бавно. За да бъдат ускорени, в публикуван през юли 2013 г. план за действие на Комисията се предлагат прости мерки за по-нататъшно отваряне на националните пазари и за да станат предприятията от сектора на отбраната в ЕС по-конкурентоспособни в световен мащаб.

Необходими са не само консолидиране, но и по-високо стандартизиране и единно сертифициране. Според оценки липсата на единно сертифициране за боеприпаси, които се изстрелват от наземни пускови установки, струва на Европа 1,5 млрд. евро годишно (от общо 7,5 млрд. евро, които ЕС харчи за боеприпаси всяка година). Ние работим за общ подход към сертифицирането. Също така призоваваме за разработване на общи стандарти в страните от ЕС и планираме изготвяне на хибридни стандарти на Съюза за продукти с двойна употреба, които могат да имат военно и цивилно приложение.

Въпреки значителното намаляване на военните бюджети, военните разходи в Европа все още са сред най-високите в света. През 2011 г. те надхвърляха разходите на Русия, Япония и Китай, взети заедно. С годишен бюджет за отбрана от 194 млрд. евро ЕС има възможност да играе стратегическа роля на международната сцена в съответствие със своите ценности. За целта средствата трябва да бъдат инвестирани по-добре, като акцентът все повече се премества от разходи за персонал (те остават най-големите разходи, въпреки че стабилно намаляват) към научни изследвания и развойна дейност, които за съжаление са намалели с 14 % в периода от 2005 г. до 2010 г.

Тази тенденция трябва да се промени, тъй като научноизследователската и развойна дейност е решаваща за развиване на способности, които ще са нужни в бъдеще, а също така влияе значително, макар и непряко, на други сектори - като електроника, космическа и гражданска авиация, а в същото време осигурява растеж и хиляди висококвалифицирани работни места. САЩ, които са световен лидер в областта на иновациите, харчат седем пъти повече средства за научноизследователска и развойна дейност в областта на отбраната, отколкото всички страни от ЕС. Призоваваме страните от ЕС също да инвестират повече средства и планираме да подкрепим техните усилия чрез финансирането от Съюза за научноизследователска и развойна дейност в областта на технологиите с двойна употреба.

Допълнителна информация English (en)

Последна актуализация: 18/07/2014 |  Нагоре