A.Šemeta: Bendra pelno mokesčio bazė naudinga Lietuvos verslininkams

Pasirodžius įvairiems svarstymams ir vertinimams dėl pelno mokesčio, Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta paneigia sklandančius mitus ir atkreipia dėmesį į svarbius faktus, kurie viešoje diskusijoje liko nustumti į paraštę.

Pirmiausiai apie sklandančius mitus ir "džinus". Mano pateiktas Bendros konsoliduotos pelno mokesčio bazės pasiūlymas neišleido jokio džino. Mano ir Europos Komisijos pozicija nepasikeitė:  mokesčių tarifai yra kiekvienos šalies reikalas. Pasiūlyme nėra nei vieno žodžio apie tarifų suvienodinimą.

Netgi priešingai, bendra konsoliduota pelno mokesčio bazė leidžia atskleisti "uždangą". Dabar valstybių narių taikomus pelno mokesčių tarifus sunku palyginti, nes jie skaičiuojami pagal skirtingas taisykles. Bendra konsoliduota pelno mokesčio bazė gali parodyti realią situaciją – kurioje šalyje tarifai iš tiesų yra palankiausi investicijoms.

Nesiūlau įdiegti vienos pelno mokesčio bazės visose šalyse. Atvirkščiai. Siūlau verslui pasirinkimą ir alternatyvią sistemą. Įmonės galėtų pasirinkti, pagal kokią sistemą nori skaičiuoti pelno mokesčio bazę. Tie verslininkai, kurie neplanuoja plėstis į kitas ES šalis ar nacionalinės taisyklės jiems atrodo priimtinesnės, galėtų toliau dirbti pagal šalių nustatytas sistemas. Tie, kurie mato ES sistemos naudą – galėtų ja naudotis.

Dar vienas svarbus faktas. Mokesčių srityje sprendimai ES priimami vienbalsiai. Kiekviena šalis turi veto teisę. Bendros konsoliduotos pelno mokesčio bazės klausimu jau prasidėjo diskusijos tarp ekspertų Taryboje ir Lietuva yra aktyvi šių diskusijų dalyvė.  

Toliau – apie faktus. Ką aš pasiūliau ir kodėl, mano nuomone, tai naudinga ir reikalinga verslui.

Pasiūliau galimybę verslui naudotis vienodomis pelno apmokestinimo taisyklėmis visoje Europoje. Dabar turime 27 skirtingas sistemas vieningoje rinkoje! Jei įmonė veikia keliose ES šalyse, ji turi prisitaikyti prie kiekvienos šalies taisyklių ypatumų.

Norime, kad įmonės galėtų pasinaudoti "vienu langeliu" visomis prasmėmis: skaičiuoti pelną pagal tas pačias taisykles, pildyti ir teikti vieną mokesčių deklaraciją vietoje dvidešimt septynių. Mūsų iniciatyva dabar veikiančiam ES verslui kasmet padėtų sutaupyti 700 milijonų eurų administravimo išlaidų.

Kaip ir minėjau, siūlomos ES taisyklės įmonėms būtų ne privalomos, o pasirenkamos.
Šis pasiūlymas daugiausiai naudos duos toms įmonėms, kurios jau veikia keliose ES šalyse arba toms, kurios ketina plėstis į kitas šalis, tačiau bijo naujų mokesčių labirintų.

Pavyzdžiui, Lietuvos verslininkas norėtų įsteigti dukterines įmones Estijoje, Lenkijoje ar bet kurioje kitoje ES šalyje. Jei jis galėtų naudotis mano pasiūlyta sistema, jo mokesčių administravimo išlaidos sumažėtų dviem trečdaliais.

Smulkūs verslininkai dažnai net nesvarsto galimybės plėstis į kitas šalis dėl administracinių kliūčių. Bendros Europinės taisyklės palengvintų verslo sąlygas ir smulkioms, ir didelėms įmonėms. Skaičiuojame, kad kitose ES šalyse naujai verslą steigiančios įmonės galėtų sutaupyti apie milijardą eurų išlaidų advokatams, apskaitai ir t.t..

Pavyzdžiui, jei Lietuvos verslininko bendrovių grupės įmonė yra pelninga Lietuvoje ir Estijoje, bet nuostolinga Lenkijoje, skaičiuodama apmokestinamą pelną, ji galėtų kartu sudėti pelną ir atimti nuostolius iš veiklos abejose šalyse. Mokesčiai būtų mokami tik nuo bendro pelno. Mūsų skaičiavimais, dėl šio principo įmonės galėtų sutaupyti 1,3 milijardo eurų visoje ES. Be to, verslininkas teiktų tik vieną pelno mokesčio deklaraciją Lietuvoje, vieno langelio principu.

Ši iniciatyva leistų išvengti keliose ES šalyse veikiančių įmonių vidinių sandorių apmokestinimo skaičiavimų. Šiuo metu veikianti sistema yra labai sudėtinga, nes sandorių kainodaros taisyklės šalyse narėse yra skirtingos.

Mano pasiūlymas leistų išvengti painiavos ir sumažintų valstybei tenkančią biurokratijos naštą. Ir valstybių mokesčių administracijoms, ir verslui padėtume išvengti  bylinėjimosi ir aiškinimosi. Bendra konsoliduota pelno mokesčio bazė ES būtų visiems naudinga.

Bendros konsoliduotos pelno mokesčio bazės pasiūlymą šiuo metu svarsto ES Tarybos darbo grupės, vyksta techninės ekspertų diskusijos.

Paskutinį kartą atnaujinta: 24/04/2013 |  Į puslapio pradžią