Chorvátsko je „najlepšie pripravená krajina“ na členstvo v EÚ

Chorvátsko je „najlepšie pripravená krajina“ na členstvo v EÚ

Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča je Chorvátsko pravdepodobne najlepšie pripravené zo všetkých krajín, ktoré v posledných rokoch vstúpili do EÚ. Vyhlásil tak počas svojej oficiálnej návštevy Chorvátska dva týždne predtým, ako sa stane 28. členským štátom EÚ.

Maroš Šefčovič sa zúčastnil viacerých stretnutí s chorvátskymi politikmi a občanmi, na ktorých vyhlásil, že postupné rozširovanie Únie nastavilo latku tak vysoko, že Chorvátsko muselo pred vstupom do EÚ urobiť viac ako ktorýkoľvek iný členský štát v podobnej situácii. „Verím, že ako členský budete fungovať omnoho rýchlejšie a ľahšie ako to bolo v prípade väčšiny krajín, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004 a neskôr,“ povedal.

A zdôraznil, že cesta Chorvátska k členstvu v EÚ je ešte pôsobivejšia vzhľadom na ničivé následky vojny, ktorá začiatkom 90. rokov spôsobila rozpad bývalej Juhoslávie. Ako ďalej uviedol, perspektíva budúceho členstva v EÚ prispela k podpore politického rozvoja Chorvátska za posledných 20 rokov. Chorvátsko by malo slúžiť ako vzor pre iné krajiny západného Balkánu, ktoré majú ašpiráciu stať sa súčasťou EÚ, dodal.

Podpredseda Šefčovič sa počas svojej dvojdňovej návštevy stretol s mnohými zástupcami chorvátskej vlády vrátane premiéra Zorana Milanovića a podpredsedníčky vlády a ministerky pre európske záležitosti Vesny Pusićovej, s ktorou diskutoval o praktických dosahoch pristúpenia Chorvátska vrátane potreby náboru chorvátskych úradníkov pre všetky inštitúcie. Počas nasledujúcich piatich rokov by inštitúcie mali do svojich radov prijať približne 249 Chorvátov na všetkých administratívnych úrovniach.

Podpredseda Šefčovič sa stretol aj s Nevenom Mimicom, ktorého nomináciu na post eurokomisára schválil tento týždeň Európsky parlament, a osobne mu poblahoželal k novej úlohe komisára zodpovedného za dôležité portfólio v oblasti ochrany spotrebiteľa. Na schôdzke s hovorcom chorvátskeho parlamentu Josipom Lekom prediskutoval kľúčovú úlohu národných parlamentov na európskej politickej scéne. Stretnutie bolo naplánované ešte pred účasťou podpredsedu Šefčoviča na zasadnutí výborov EP pre európske a zahraničné veci a jeho stretnutím s novozvolenými chorvátskymi europoslancami.

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok