Podpredseda EK Šefčovič laureátovi Nobelovej ceny – financovanie výskumu je investícia, nie náklad

Podpredseda EK Šefčovič laureátovi Nobelovej ceny – financovanie výskumu je investícia, nie náklad

„Financovanie vedeckého výskumu sa až príliš často považuje za náklad a nie za investíciu do budúcnosti“, povedal 7. marca podpredseda Komisie Maroš Šefčovič skupine prominentných vedcov, medzi ktorými bol aj laureát Nobelovej ceny za rok 2012 Serge Haroche.

Šefčovič vo svojom príhovore po konferencii, ktorú v Bruseli zorganizoval výskumný ústav Komisie a Spoločné výskumné centrum, hovoril o možnostiach uplatnenia kvantového výskumu v kľúčových odvetviach, ako je napr. informatika a komunikácie a o potenciálnom oživení európskeho hospodárstva. Profesor Haroche dostal Nobelovu cenu za fyziku v roku 2012 za svoju prácu v oblasti vývoja nových metód na manipuláciu jednotlivých kvantových systémov.

Európa je na čele výskumu v oblasti kvantových technológií a podpredseda Šefčovič zopakoval obavy mnohých vedcov, že Európa musí urobiť viac pre zabezpečenie toho, aby sme boli schopní pretaviť jej vedecký náskok do konkurenčnej výhody.

„Vieme, že pred nami je ešte veľa práce na zlepšení našej konkurencieschopnosti,“ povedal. „Bez dobrých vedeckých výsledkov a osvedčených programov stratíme našu výhodu. Preto som rád, že i napriek zložitým rokovaniam o budúcom rozpočte EÚ, ktoré sme absolvovali v posledných mesiacoch, sa európski lídri dohodli na 30 % navýšení financovania výskumu v období rokov 2014 až 2020.“

„Môžeme však urobiť viac. Je potrebné zjednodušiť pravidlá prístupu k financovaniu, aby európski vedci strávili čas v laboratóriách namiesto vypĺňania dokumentov. Keď vkladáme také množstvo verejných prostriedkov do výskumu v Európe, je správne, aby sme vedeli, kam verejné peniaze smerujú. Nesmie to však ísť na úkor samotného výskumu. Peniaze sa musia považovať za investíciu, nie len za ďalší náklad, ktorý sa pripočíta k súvahe.“

Profesor Haroche podčiarkol význam efektívnejšej komunikácie o vedeckom dianí európskym občanom. Vysvetlil, že v oblasti kvantových technológií boli vždy predmetom hlavných správ super rýchle počítače, ale tie ešte zďaleka nie sú realitou. Ale zdôraznil, že kvantové technológie, ako napríklad odpory, už existujú, a zmenili náš každodenný život. Ako dodal, občania musia lepšie pochopiť, ako sa základný výskum už uplatňuje, a že to vyžaduje veľmi dlhý čas a dlhodobé financovanie a politickú podporu.

Na konferencii Spoločného výskumného centra sa stretli európski a medzinárodní vedci s predstaviteľmi technologických podnikov, ako sú napríklad Intel a Thales, a tvorcovia politiky z Komisie, aby diskutovali o tom, ako najlepšie spolupracovať pri premene základného kvantového výskumu na obchodné príležitosti v takých oblastiach, akými sú metrológia a IKT.

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok