„Na holokaust nikdy nesmieme zabudnúť“

Budúcnosť Európy spočíva v mieri a spolupráci, ale na tragédie a konflikty z minulosti nesmieme zabudnúť. Toto bol odkaz podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ktorý zaznel v utorok počas Medzinárodného dňa pamiatky na obete holokaustu.

V prejave na stretnutí, ktoré organizoval Európsky parlament pri príležitosti spomienkového dňa, podpredseda Šefčovič povedal, že „v dejinách ľudstva nebolo pochmúrnejšej kapitoly ako holokaust“ a že stále sa nedá pochopiť, čo viedlo ľudí k takým strašným skutkom počas týchto temných dní európskej histórie.

Ale dodal, že holokaust nám tiež „ukázal to najlepšie v ľuďoch. Ich odolnosť, schopnosť dúfať, odpustiť a zmieriť sa“. Práve tieto hodnoty sú aj základnými stavebnými kameňmi dnešného európskeho projektu.

V rámci tohto podujatia sa v Európskom parlamente vyčlenila miestnosť, ktorá je venovaná spomienke na Raoula Wallenberga. Bol to švédsky diplomat, ktorý zachrániť život desiatkam tisícov maďarských Židov a ktorého na konci vojny zatkli a deportovali sovietske orgány.

„Záhadné okolnosti sprevádzajúce jeho zatknutie, uväznenie a smrť, ktoré zostávajú dodnes nevyjasnené, slúžia ako pripomienka toho, že holokaust spôsoboval utrpenie aj dlho po skončení druhej svetovej vojny,“ povedal Šefčovič. „To je dôvod, prečo na holokaust nikdy nesmieme zabudnúť. Najhorší moment v histórii ľudstva si musíme pamätať, aby sa hrôzy toho obdobia už nikdy nezopakovali".

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok