Plán B pri eurovale pre Slovensko neexistoval

Schválenie navŕšenia eurovalu bude najlepšou správou, ktorú môže Slovensko tento týždeň svojim partnerom v Európskej únií a v eurozóne vyslať. Pre agentúru SITA to povedal podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Poprel pritom informácie, ktoré sa objavili v médiách, že by euroval mohol fungovať aj bez odobrenia slovenským parlamentom.

"Takéto scenáre možno prebiehajú v médiách, no určite nie v rámci Európskej komisie. Žiadny plán B sa pre Slovensko nechystá. Slovenská republika na najvyššej úrovni deklarovala jednoznačný záväzok, že chce byť súčasťou tohto mechanizmu a je pripravená niesť svoj diel zodpovednosti. Nikto preto neráta s tým, že by slovenský parlament euroval neschválil a ani nikto nepripravuje náhradné scenáre," povedal Šefčovič.

To, že by euroval slovenský parlament neschválil, podľa neho Európska komisia vôbec neočakáva a po utorkovom neúspešnom hlasovaní to vyvrátili aj kontakty slovenských lídrov s partnermi v EÚ. "Pozitívne v stredu ráno zapôsobilo, že slovenskí politickí lídri intenzívne komunikovali so svojimi partnermi v európskych inštitúciách, ale aj v členských krajinách a snažili sa vysvetliť a dá sa povedať, že do veľkej miery aj upokojiť napätie, ktoré toto rozhodnutie vyvolalo," uviedol podpredseda Komisie.

To, že slovenská vláda s rozšírením eurovalu v júli v Bruseli súhlasila, no svoj záväzok nebola schopná dodržať, Brusel podľa Šefčoviča nevnímal s nadšením. "Nielen toto rozhodnutie, ale aj veľmi polarizujúca diskusia, ktorá bola o tejto téme na Slovensku také dlhé obdobie, našich partnerov v rámci eurozóny netešili. Momentálne sme partnerom, na ktorého sa upiera pozornosť všetkých kolegov z EÚ a hlavne z eurozóny." Slovensko má do veľkej miery kľúč k upokojeniu situácie, jeho zlé rozhodnutie môže priniesť ešte viac nestability

Šefčovič si myslí, že bude potrebné urýchliť aj ratifikáciu trvalého eurovalu a posunúť jeho aktívne fungovanie na skoršie obdobie. "Experti a ministerstvá financií diskutujú, ako sa tento mechanizmus bude v budúcnosti využívať. Diskutuje sa aj o ďalších nástrojoch, pretože kríza je tak rozsiahla, že EÚ si za chodu musí budovať inštrumenty, ako krízu zvládať," dodal.

Posledná aktualizácia: 22/10/2014 |  Na začiatok