Navigation path

CV

Personal details

  • Austrian
  • Born in 1957 in Vienna, Austria

Political career

  • Since 2010: Member of the European Commission in charge of Regional Policy
  • January 2007 - January 2010: Federal Minister for Science and Research
  • December 2008-January 2009: acting Federal Minister for Justice
  • 2003-2007: Member of the Regional Government of Vienna
  • 1996-2003: Member of Regional Parliament of Vienna

Professional career

  • 1997-2003: Board Member, later CEO of Novomatic AG
  • 1992-1997: Executive Director of the Austrian’s People Party Vienna
  • 1989-1992: Managerial functions in different areas of Austrian industry
  • 1987-1989: Secretary General of the Austrian Managers Association (Wirtschaftsforum der Führungskräfte)
  • 1985-1987: Employee of the Federation of Austrian Industries

Education

  • 1987: Graduated with a Doctorate in philosophy (University of Vienna)
  • 1975: Graduated from high school

Languages

  • German: mother tongue
  • English: thorough knowledge