This site has been archived on 20/11/2014
20/11/2014

Какво ново?

RSS абонаментRSS абонамент

Европейският съюз получи Нобеловата награда за мир за 2012 г.

Жозе Мануел Барозу (c) ЕС
12.10.2012 г.  - 

Днес, Европейският съюз получи Нобеловата награда за мир за 2012 г. Повече от шест десетилетия той допринася за подобряването на мира и помиряването, демокрацията и човешките права в Европа. Освен че се стреми към мир и просперитет в Европа, ЕС е и основна движеща сила на стабилността в целия свят, предимно поради непрекъснатите му усилия да помага на жертвите на конфликти и природни бедствия. Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу казва следното: „Ние сме горди, че Европейският съюз е най-големия световен доставчик на хуманитарна помощ и помощ за развитие и заема челни позиции в международните усилия за борба с изменението на климата и подпомагане на световните обществени блага“.

През последните две десетилетия хуманитарната помощ на ЕС е конкретен израз на европейската солидарност с най-нуждаещите се, които са засегнати от конфликт или бедствие. Ще приведа само няколко примера – ЕС играе основна роля при предоставянето на помощ, храна, подслон и лекарства на нуждаещи се по време на всички сериозни кризи през последното десетилетие – Гражданската война в Руанда, войните в бивша Югославия, в Дарфур, конфликтите в региона на Големите езера в Африка, цунамито в Азия или Хаити. ЕС чрез отдела за хуманитарна помощ и гражданска защита (ECHO) на Европейската комисия е помогнал общо на стотици милиони души в над 140 страни, като е насочил помощ в размер на приблизително 14 милиарда евро. Хуманитарната помощ на ЕС се обуславя от нуждите и се ръководи от принципите на хуманността, неутралността, безпристрастността и независимостта. Тя се предоставя без оглед на каквито и да било политически програми и е насочена към най-крайно нуждаещите се, независимо от тяхната националност, религия, пол, етнически произход или политическа принадлежност.

Някои по-скорошни примери включват Либия, където бежанците, блокирани на границите, получиха вода, храна, подслон и медицинска помощ, или продължаващия конфликт в Сирия, където понастоящем помагаме на 1,5—2 милиона души, които бягат от конфликта в Сирия към съседните страни.