This site has been archived on 20/11/2014
20/11/2014

Горещи теми

RSS абонаментRSS абонамент

Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ

Създаването на Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ, предвидено в Договора от Лисабон, ще даде възможност на европейските граждани да участват в провежданите от Съюза операции за хуманитарна помощ. Скоро те ще бъдат избрани, обучени и ангажирани в пилотни проекти, предоставяйки допълнителни ресурси на тези неправителствени организации, които са специализирани в хуманитарната области намаляване на риска от бедствия. След тази първоначална фаза и последващата широка обществена консултация, ще бъдат изготвени законодателни предложения.

Мултимедийна галерия

Началото на пилотната фаза на Европейския доброволчески корпус за хуманитарна помощ бе обявено през юни от комисар Георгиева на пресконференция в Будапеща, организирана от Европейската комисия и унгарското председателство на ЕС.

След анализа на Комисията и два кръга обществени консултации, бяха установени няколко области, в които бъдещият корпус може да бъде от полза, като насърчава европейците да стават доброволци и като демонстрира нашата колективна солидарност с изпаднали в беда общности. Сред тях са:

  • намиране и подбор на доброволци (изпращане на подходящите хора в подходящото време на подходящото място)
  • обучение и разработване на общи стандарти и добри практики
  • участие на европейски доброволци в операции на ЕС по предоставяне на хуманитарна помощ.

Бяха избрани три партниращи на Генерална дирекция „Хуманитарна помощ и гражданска защита“ организации, които да ръководят пилотната фаза на проекта и да изкажат мнението си преди действителното начало на дейността на корпуса:

  • „Спасете децата“ (Обединено кралство) заедно с нейните партньори Мрежа за хуманитарна помощ „NOHA“, институт Bioforce Développement (Bioforce) (Франция) и асоциираните организации Caritas (Чешка република), „Спасете децата“ (Дания) и Johanniter (Германия).
  • Червен кръст (Франция) заедно с нейните партньори от Червения кръст на Германия, Червения кръст на Австрия и Червения кръст на България, както и асоциираната организация Международна федерация на дружествата на Червения кръст/Червения полумесец (Швейцария).
  •  Voluntary Service Overseas (VSO, Обединено кралство) заедно с VSO (Нидерландия) и Pro Vobis – Национален ресурсен център за доброволчество (Румъния), чийто проект се очаква да започне през 2012 г.

Чрез тези пилотни проекти ще се изпробват различни варианти за работата на доброволческия корпус, като най-добрите ще бъдат взети предвид от пълноценно действащия корпус. През 2012 г. въз основа на пилотните проекти комисар Георгиева ще предложи законодателство, определящо структурата и ролята на бъдещия Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ.

При изготвянето на пилотните проекти и избора на място за изпращане на доброволците водещ приоритет бе сигурността. Сигурността е също така основният принцип на действие на бъдещия Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ.

Последни новини

На страницата на комисар Георгиева във Фейсбук беше организиран уеб чат по темата. Всеки, който иска да научи повече за бъдещия Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ и за това как може да участва в току-що стартиралата пилотна фаза, имаше възможност да задава въпроси направо на комисаря.

Вижте дискусията за доброволческия корпус между комисар Георгиева и нейните приятели във Фейсбук.


 Скрийте коментарите     

Бихме искали да разберем мнението Ви, публикувайте коментарите си

Вашето Име


Вашата държава


Вашият коментар