Cesta

Komisař Štefan Füle navštívil 19. února 2010 Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii

Pouze týden po nástupu do nové funkce komisaře pro rozšíření a evropskou politiku sousedství navštívil Štefan Füle Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii. Tato návštěva se konala v souvislosti s doporučením Evropské komise zahájit s touto zemí přístupová jednání, čemuž vyjádřil 10. února širokou podporu i Evropský parlament.

Komisař Füle vyzval nejvyšší úřady této země, aby pokračovaly v plnění reformní agendy EU a tyto své snahy ještě posílily. Zároveň podotkl, že by země měla vést aktivní dialog s Řeckem, pod záštitou OSN, o problematice svého názvu. „Evropská komise se vynasnaží reformní agendu co nejvíce podpořit.Právě nyní máme příležitost ukázat, že jsme schopni ujmout se vedoucí role a vyřešit stávající problémy v evropském duchu,“ dodal Füle.

Během své návštěvy se komisař setkal s prezidentem Ďorgem Ivanovem, předsedou vlády Nikolou Gruevskim a promluvil před Smíšeným parlamentním výborem, který je pojítkem mezi Parlamentem Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Evropským parlamentem. Zároveň se setkal s předsedou strany SDSM Brankem Crvenkovskim a předsedou strany Demokratická unie pro integraci Alim Ahmetim.

Poslední aktualizace: 01/02/2012 |  Začátek stránky