Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Ochrana spotřebitele
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

Síť evropských spotřebitelských center

Síť Evropských spotřebitelských center pomáhá nalézt odpovědi na otázky jako: Na koho se obrátit v případě problémů se zbožím koupeném v jiné evropské zemi? Kde mohu nalézt informace o právech, která mi náleží jako evropskému spotřebiteli? Pokud jsem podal stížnost proti výrobci nebo vedu spor s podnikatelem, kdo mi pomůže s řešením mého případu?

Uznání spotřebitele jako základního, odpovědného ekonomického činitele jednotného vnitřního trhu je jedním ze základních principů evropské politiky ochrany spotřebitele. Spotřebitelům by mělo být umožněno činit informovaná rozhodnutí ohledně nákupu zboží a služeb. Jejich zájmy by měly být podporovány a chráněny, zejména s ohledem na vzrůstající komplexitu trhů, na kterých se nacházejí. Rozsah a velikost trhů v posledních letech enormně vzrostla, v neposlední řadě díky zavedení eura ve 13 členských zemích, rozvoji elektronického obchodování a vnitrounijní mobilitě. Vedle výhod, které přináší podnikům, představuje evropský vnitřní trh pro spotřebitele širší prostor pro rozhodování a umožňuje jim získat zboží lepší hodnoty při vynaložení stejných nákladů. Spotřebitelé tak mají vyhledávat nejvýhodnější obchody kdekoli v Evropě.

Síť Evropských spotřebitelských center je sítí, která hájí zájmy spotřebitelů tím, že radí spotřebitelům ohledně jejich práv a umožňuje jim snadněji dosáhnout nápravy, nejčastěji v případech, kdy spotřebitel koupil zboží v jiné zemi než své vlastní (přeshraniční obchody).

Síť byla vytvořena spojením dvou dříve samostatně existujících sítí - 'Euroguichets', která poskytovala informace a pomoc při přeshraničních záležitostech, a Evropské mimosoudní sítě, která pomáhala spotřebitelům řešit jejich spory mimosoudně prostřednictvím alternativního řešení sporů s využitím mediátorů a rozhodců. Jejich úkoly nyní převzala síť Evropských spotřebitelských center.

Seznam center


 

 

Poslední aktualizace: 27/06/2012  |Začátek stránky