Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Úsilí o službu eCall sílí: připojily se k němu Česká republika, Portugalsko a Španělsko
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

18/09/2007

Další tři členské státy EU – Česká republika, Portugalsko a Španělsko – dnes podepsaly memorandum o porozumění o systému eCall, k němuž dala podnět Evropská komise, zatímco Nizozemsko oznámilo, že je ochotno memorandum podepsat již brzy. Svými podpisy se zavázaly, že budou aktivně podporovat včasné zavedení celoevropské služby tísňového volání z palubního systému vozidla v případě dopravní nehody. Služba eCall by v Evropě po svém úplném zavedení mohla každý rok zachránit 2500 životů. Počet členských států, které se k ní přihlásily, dnešním podepsáním stoupl na 12. Memorandum podepsaly také země, které nejsou členy EU, jako Švýcarsko, Norsko a Island.

  Úsilí o službu eCall sílí: připojily se k němu Česká republika, Portugalsko a Španělsko

  Vítám tyto dodatečné podpisy České republiky, Portugalska a Španělska, které se dnes připojují k evropské iniciativě eCall,“ řekla Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média. „Je to významný příspěvek těchto zemí k větší bezpečnosti na evropských silnicích.Vzhledem k rostoucí dynamice iniciativy eCall začne Komise již brzy jednat s výrobci aut z Evropy, Japonska a Koreje s cílem vybavit všechna nová auta v Evropě službou eCall do roku 2010.  Ale nepleťme se: důležité evropské země na eCall ještě nereagovaly. Když se to rychle nezmění, mohlo by ohrozit konkurenceschopnost Evropy a – což je důležitější – životy evropských občanů. Vyzývám proto zbývající země EU, aby se v příštích měsících k iniciativě eCall připojily. Jinak se budu vážně zabývat možností zásahu pomocí směrnice o službě eCall.“

  V listopadu 2006 Komise vyzvala členské státy, které do té doby nepodepsaly memorandum o službě eCall (viz IP/06/1720), aby zvýšily úsilí a zmobilizovaly všechny zúčastněné strany s cílem uvést eCall v život co nejdříve. Odvětví bylo rovněž požádáno, aby se k iniciativě opětovně přihlásilo a jako termín pro vybavení všech nových aut v Evropě zařízením pro eCall stanovilo rok 2010.

  Komisařka Redingová dnes ve Versailles ve Francii předkládá odvětví nové sdělení Komise o inteligentním automobilu. Toto sdělení podporuje plné zavedení služby eCall prostřednictvím podpory normalizace a prostřednictvím provozních zkoušek a informačních kampaní (viz IP/07/621 a IP/06/1271). Do čtvrtka se také bude konat výstava a uskuteční se ukázky inteligentních aut (viz IP/07/1342).

  Souvislosti:

  Služba eCall je systém automatického tísňového volání při dopravních nehodách založený na jednotném evropském čísle tísňového volání 112 (viz IP/05/1239). V případě vážné nehody kdekoli v Evropě auta vybavená zařízením pro eCall automaticky volají pomocí čísla 112 nejbližší středisko tísňového volání. Tímto voláním se předávají základní informace o havárii, včetně přesné polohy, i když žádný cestující není schopen komunikovat. Dostupnost informace o poloze zvyšuje rychlost reakce záchranné služby ve venkovských oblastech o 50 % a v městských o 40 %. Podle odhadů by to mohlo v Evropě každý rok zachránit až 2500 životů a vést k méně vážným zraněním v 15 % případů bez smrtelných následků.

  Memorandum o porozumění o službě eCall již dříve podepsaly tyto země: Rakousko, Kypr, Finsko, Německo, Itálie, Litva, Slovinsko, Švédsko, jakož i Norsko, Island a Švýcarsko. Dnešním oznámením se celkový počet signatářů zvýšil na 15, z nichž 12 je v EU.

  Prohlášení, která byla dnes učiněna, naznačují, že další zemí, která podepíše iniciativu eCall, je Nizozemsko.

  Aktualizovaný seznam signatářů najdete na internetové adrese:

  http://ec.europa.eu/information_society/activities/esafety/doc/esafety_library/mou/list_of_signatures_mou.pdf

  Další informace:

  Informace pro tisk jsou k dispozici na internetové adrese:

  http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=3602

  Pokud jde o událost ve Versailles, viz:

  http://ec.europa.eu/information_society/activities/intelligentcar/press/index_en.htm

  Pokud jde o iniciativu „inteligentní automobil“, viz IP/06/191 a IP/06/1271. IP/07/1342 a MEMO/07/358.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky