Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

V soutěži „Migranti v Evropě“ zvítězili studenti z Belgie, Itálie a Estonska. Mezi finalisty byl i zástupce z ČR
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/10/2013

Komisařka Cecilia Malmströmová včera vyhlásila vítěze celoevropské multimediální soutěže „Migranti v Evropě“, jež byla určena studentům uměleckých oborů, grafiky a komunikace z celé EU. Záměrem bylo dát studentům možnost zamyslet se nad přínosem migrantů pro společnost v evropských zemích.

Tato soutěž postavila před studenty úkol vytvořit umělecké dílo vyjadřující jejich pohled na tuto tematiku a zachycující roli migrantů v Evropě. Školy mohly předložit jednu či několik prací v různých kategoriích (Plakát,FotografieaVideo). Soutěže se zúčastnilo 777 vysokoškolských institucí ze všech 28 zemí EU.

  Komisařka Cecilia Malmströmová

  Vítězi se stali:

  Nejlepší plakát: Better together, Andrea Raia, Fondazione Accademia di Comunicazione, Itálie

  Nejlepší fotografie: Rue des Palmiers 80, Romy Cordivani, Institut des Hautes Etudes des Communications Sociales, Belgie

  Nejlepší video: My family's migrations, Nadja Haugas, Martin Siilak, Kuressaare Ametikool, Estonsko

  Cena veřejnosti: My family's migrations, Nadja Haugas, Martin Siilak, Kuressaare Ametikool, Estonsko

  „Ráda bych pogratulovala všem soutěžícím. Je dobře, že se této soutěže rozhodlo zúčastnit tolik mladých talentovaných umělců. S mnoha názory, které projevili ve své práci, souhlasím. Náš postoj k rozmanitosti a přistěhovalectví by měl být založen na faktech, a nikoli na mylných představách,“ uvedla Cecilia Malmströmová, komisařka EU pro vnitřní věci.

  Všichni vítězi jsou uvedeni na stránkách http://www.migrantsineurope.eu/.

  Z 1 500 přijatých děl vybraly národní poroty své favority. Tento výběr následně zúžila evropská porota* na 27 finalistů, z nichž zvolila tři vítěze, jednoho v každé kategorii (Video, Plakát a Fotografie). Do finále se v kategorii plakátu probojoval i Martin Dědek z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

  Umělecká díla finalistů si mohla prohlédnout i veřejnost, která hlasovala pro nejlepší počin v kategorii Cena veřejnosti.

  Ceny předala 14. října na slavnostní ceremonii komisařka Malmströmová v předsednické galerii budovy Komise Berlaymont, kde budou práce všech finalistů vystaveny do 31. října.

  Jednotlivé školy, jejichž studenti získali hlavní cenu v jedné ze tří kategorií nebo ve veřejném hlasování, obdržely odměnu ve výši 10 000 EUR určenou na vzdělávací účely.

  Komise uspořádala ve stejný den i konferenci na téma obraz migrantů ve sdělovacích prostředcích, na níž se sešli novináři, zástupci občanské společnosti, akademičtí pracovníci a tvůrci politik. Cílem bylo podpořit konstruktivní diskusi na tato témata.

  Souvislosti

  Některé hlavní údaje (viz také infografika o azylu a přistěhovalectví):

  • Podle údajů Eurostatu činil k 1. lednu 2012 celkový počet obyvatel Evropské unie 503,7 milionu, což oproti roku 2011 představuje nárůst o 1,3 milionu.
  • Populace EU v produktivním věku (15–64 let) dosáhla 335,4 milionu v roce 2012 a očekává se, že během padesáti let poklesne na 290,6 milionu v roce 2060.
  • V roce 2012 činil index závislosti starých osob 26,8 %. Předpokládá se, že tento podíl strmě poroste a v roce 2060 dosáhne 52,6 %.
  • V EU žije na 20,7 milionu státních příslušníků třetích zemí, tj. přibližně 4,1 % celkové populace EU.
  • V roce 2012 se oproti roku 2011 zvýšil celkový počet žádostí o azyl o 9,7 % a počet žadatelů těsně přesáhl hranici 330 000 osob (hluboko pod rekordem 425 000 osob v roce 2001).

  Užitečné odkazy

  Internetové stránky komisařky Cecilie Malmströmové

  Komisařka Malmströmová na Twitteru

  Internetové stránky Generálního ředitelství pro vnitřní věci

  Internetové stránky Generálního ředitelství pro vnitřní věci na Twitteru

  Internetové stránky soutěže „Migranti v Evropě“

  Portál EU pro přistěhovalectví

  Infografika o azylu a přistěhovalectví

  Čtvrtá výroční zpráva Komise o azylu a přistěhovalectví

    

  Kontaktní osoby:

  Michele Cercone  (+32 22980963)

  Tove Ernst  (+32 22986764)

   


  * Členové evropské poroty: Dagmawi YIMER, předseda poroty (filmový režisér), Fernanda FREITASOVÁ (televizní novinářka), Annemie GOEGEBUEROVÁ (odbornice na reklamu), Jakub JANISZEWSKI (novinář), Laurent MUSCHEL (Evropská komise), Jelena SILAJDŽIĆOVÁ (vedoucí nevládní organizace) a Valerio VINCENZO (reportážní fotograf).

   

  Poslední aktualizace: 17/10/2013  |Začátek stránky