Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Cenu programu MEDIA získal na filmovém festivalu v Cannes dánský režisér Vinterberg
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/05/2013

Uznávaný dánský filmový režisér Thomas Vinterberg se stal vítězem ceny programu MEDIA Evropské unie za rok 2013. Cena se uděluje nejlepšímu novému filmovému projektu, který má potenciál uspět v kinech a je způsobilý pro financování z programu Evropské unie MEDIA na podporu kinematografie. Cenu předá režisérovi Vinterbergovi na filmovém festivalu v Cannes v neděli 19. května, v den jeho 44. narozenin, Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež. Vinterberg získává cenu společně se spoluautorem scénáře Tobiasem Lindholmem a producentkou Sisse Graumovou (společnost Zentropa) za jejich nový projekt Kollektivet (Komunita), který vypráví příběh o životě v dánské obci v 70. letech 20. století a půjde do produkce v příštím roce. Slavnostní předání ceny, které bude přístupné médiím, se uskuteční v Palais des festivals (Café des Palmes) v 11:30 hod.

  Logo programu MEDIA

  „Vývoj je zásadní a velmi kreativní fází procesu tvorby filmu. Je skvělé, že máme instituci, jako je program Evropské unie MEDIA, která oceňuje a podporuje filmovou výrobu v jejím nejchoulostivějším stádiu”, řekl Vinterberg.

  „Tuto cenu zcela zaslouženě získává jeden z nejzajímavějších nadějných evropských režisérů. Thomasovy filmy nejsou nikdy obyčejné, vždy nutí diváka k zamyšlení, jsou nádherně odvyprávěné a přinášejí vynikající herecké výkony. Nebojí se riskovat a po celosvětovém úspěchu jeho mistrovského díla Jagten (Hon, 2012) se všichni nedočkavě těšíme na jeho příští počin. Jsem také nadšená tím, že filmový projekt, který zvítězil v zahajovacím ročníku ceny MEDIA v roce 2012, tedy film Le passé Ashgara Farhadiho, byl letos v Cannes vybrán do hlavní soutěže“, dodala komisařka Vassiliou.

  Souvislosti

  Vinterberg, který je na letošním ročníku festivalu předsedou poroty sekce „Un Certain Regard“, se poprvé v celosvětovém měřítku prosadil v roce 1998 svým filmem Festen (Rodinná oslava), který získal řadu ocenění, včetně zvláštní ceny poroty v Cannes. Film byl distribuován bez uvedení jména režiséra, v souladu se zásadami avantgardního filmového hnutí „Dogma 95“, u jehož zrodu stál Vinterberg společně se svými kolegy z filmové branže Larsem von Trierem, Kristianem Levringem a Sørenem Kragh-Jacobsenem. Po Rodinné oslavě sklidily úspěch i jeho další filmy The Third Lie (2000), Za všechno může láska (It's All About Love, 2003), Dear Wendy (2004), Když se muž vrací domů (En mand kommer hjem, 2007) a Submarino (2010). Rovněž jeho poslední film Hon, který získal z programu MEDIA 100 000 EUR na vývoj a distribuci, byl velice úspěšný a Mads Mikkelsen za něj vloni v Cannes získal cenu pro nejlepšího herce.

  Cena programu Evropské unie MEDIA

  Cena programu Evropské unie MEDIA je udělována nejlepšímu projektu, který má potenciál uspět v kinech, předloženému za účelem získání prostředků na přípravu z programu MEDIA v roce 2013. Předkládané projekty mohou být z oblasti hraného, animovaného nebo dokumentárního filmu, avšak musí být určeny pro projekci v kinech. Mezi náklady na vývoj, které jsou způsobilé pro podporu v rámci programu MEDIA, patří příprava scénáře, hledání a výběr obsazení hlavních rolí a filmového štábu a příprava finančního plánu, vstupní marketing a produkce pilotního filmu. Vítěze vybírá komise složená z nezávislých odborníků a zástupců Evropské komise a Výkonné agentury pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast, která program MEDIA řídí.

  Evropské rendez-vous v Cannes

  Každoroční „Evropské rendez-vous“ na festivalu v Cannes se uskuteční ve dnech 19.–20. května. Rendez-vous stojí v centru událostí spojených s programem MEDIA a je příležitostí pro setkání komisařky Vassiliou s filmaři a zákonodárci v oblasti filmové tvorby. Komisařka dne 20. května v 10:00 vystoupí s příspěvkem na téma posilování kulturní výjimečnosti v rámci semináře organizovaného francouzským národním filmovým institutem (CNC, centre national du cinéma et de l'image animée), po němž bude následovat diskuze Evropské komise u kulatého stolu na téma film a jiné formy umění (10:30–12:00).

  Kreativní Evropa – budoucnost programu MEDIA

  Rok 2014 představuje začátek nové éry, kdy se program MEDIA stává součástí programu „Kreativní Evropa“. Tento nový program bude i nadále poskytovat finanční podporu v oblasti vývoje filmů, vzdělávání a distribuce a zároveň přinese nový fond úvěrových záruk zaměřený na usnadnění přístupu kulturních a kreativních odvětví k finančním prostředkům. Program MEDIA pomáhá filmařům zviditelnit se na mezinárodní scéně a zvyšuje tak konkurenceschopnost evropského filmového průmyslu. Celkový předpokládaný rozpočet programu Kreativní Evropa na období 2014–2020 je přibližně 1,3 miliardy EUR, což v porovnání se stávajícím programem MEDIA představuje nárůst o takřka 9 %.

  Další informace

  Evropská komise: MEDIA

  Mezinárodní filmový festival v Cannes

  Internetové stránky komisařky Vassiliou

  Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

    

  Kontaktní osoby:

  Dennis Abbott  (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

  Dina Avraam  (+32 22959667)

  Pierre Laporte / Laurent Jourdren

  +33 145231414 / +336 42821533 / +336 21044579

  info@pierre-laporte.com; Laurent@pierre-laporte.com

   

  Poslední aktualizace: 13/05/2013  |Začátek stránky