Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komise vyhlásila druhý ročník novinářské ceny EU v oblasti zdraví
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/03/2010

Evropská komise dnes vyhlásila druhý ročník novinářské ceny EU v oblasti zdraví pro články zveřejněné v tisku nebo na internetu.

Soutěž je součástí kampaně „Evropa pro pacienty“, která byla zahájena v září 2008.

Jejím cílem je podpořit a odměnit vysoce kvalitní žurnalistiku, která zvyšuje informovanost občanů o zdravotní péči a o právech pacientů.

Prvního ročníku novinářské ceny v oblasti zdraví se zúčastnili novináři z celé Evropské unie, kteří do soutěže zaslali více než 460 článků.

  logo Evropy pro pacienty,s anglickým textem "Europe for Patients",kde je na modrém pozadí nakreslená postel s pacientem a žlutými hvězdami

  Články, které vyšly tiskem nebo na internetu, mohou novináři zasílat v období od 16. června 2009 do 1. července 2010 prostřednictvím elektronického formuláře na stránkách http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2010/index_en.htm. Soutěž bude uzavřena 1. července 2010 ve 24.00 hod.

  Vítězné články budou vybrány takto: v každé zemi EU vybere národní porota, která bude složena z novinářů a odborníků na zdravotnictví a které bude předsedat zástupce Evropské komise, jednoho finalistu. Evropská porota pak z 27 národních finalistů zvolí tři vítězné autory. Konečný seznam členů národních porot a evropské poroty bude zveřejněn na internetové stránce novinářské ceny.

  Vítězové obdrží peněžité ceny ve výši 5 000 EUR za první místo, 3 000 EUR za druhé a 2 000 EUR za třetí místo. Všichni národní finalisté budou na podzim 2010 pozváni do Bruselu, kde se zúčastní mediálního semináře zaměřeného na problematiku zdraví v EU.  

  Novinářská cena EU v oblasti zdraví byla udělena poprvé v roce 2009. Na prvním místě se tehdy umístila Estelle Saget (Francie) s článkem „Lekce o schizofrenii pro rodinné příslušníky“ (La schizophrénie expliquée aux parents), zveřejněným v týdeníku „L'Express“. Audrė Srėbalienė (Litva) získala druhou cenu za článek „Dárkyně“  (Kraujo sesė), zveřejněný v týdeníku „Savaitinis žurnalas“, a Emilia Chiscop (Rumunsko) za článek „O vůli a odvaze: příběh k zamyšlení“ (O tulburatoare poveste despre vointa si curaj), otištěný v deníku „Ziarul de Iaşi“.

  Novinářská cena EU v oblasti zdraví a kampaň Evropa pro pacienty  jsou financovány z druhého programu Společenství v oblasti zdraví pro období 2008–2013. Podrobná pravidla a podmínky lze nalézt na internetových stránkách.


  Informace o novinářské ceně a elektronický formulář pro zasílání článků:

  http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2010/index_en.htm

  Informace o kampani Evropa pro pacienty:

  http://ec.europa.eu/health-eu/europe_for_patients/index_da.htm 

  Druhý program Společenství v oblasti zdraví pro období 2008–2013:

  http://ec.europa.eu/health/programme/policy/index_en.htm

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky