Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise vyzývá společnosti provozující sociální sítě, aby zvýšily bezpečnost dětí
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/02/2010

Podle studie EU 50 % evropských teenagerů zveřejňuje na internetu své osobní informace, které tam často velmi dlouho zůstávají a kdokoli si je může přečíst. Proto u příležitosti Dne pro bezpečnější internet Evropská komise posílá teenagerům zprávu: „Víš, co posíláš? Mysli!“ (Think B4 U post!) Komise uvítala, že 20 společností provozujících sociální sítě provedlo na svých stránkách opatření, která zvyšují bezpečnost nezletilých uživatelů. Na podnět Komise tyto společnosti již v loňském roce podepsaly Zásady pro bezpečnější sociální sítě ( IP/09/232).

  skupina 6 dospívajících mladistvých v objetí, tři dívky a tři chlapci

  Děti a teenageři díky tomu dnes mohou sami regulovat míru rizika, kterou sociální sítě přinášejí, např. mohou snadno měnit nastavení ochrany soukromí, blokovat uživatele nebo mazat nevyžádané poznámky a obsah. Přesto si Komise myslí, že pro ochranu dětí na internetu se dá udělat daleko více. Méně než polovina (40 %) společností provozujících sociální sítě standardně omezuje přístup k profilům uživatelů mladších 18 let pouze na jejich přátelé a pouze jedna třetina z nich odpovídá na zprávy uživatelů žádajících o pomoc.

  „Jestliže chceme, aby děti mysleli dříve, než něco zveřejní, měly by společnosti provozující sociální sítě zveřejňovat správné informace v odpovídajícím jazyce. Evropská komise se na tyto společnosti v loňském roce obrátila s naléhavou výzvou, aby jednaly, a já jsem ráda, že mnohé z nich na tuto výzvu zareagovaly,“ uvedla komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová. „Předpokládám však, že všechny společnosti toho dokáží víc. Profily nezletilých musí být standardně nastaveny jako soukromé a na dotazy nebo zprávy o zneužití osobních údajů se musí rychle a vhodně reagovat. Internet je dnes pro naše děti životně důležitý a naší povinností je učinit jej bezpečným.

  Vloni na Den pro bezpečnější internet společnosti provozující sociální sítě uznaly, že mladí uživatelé – a jejich rodiče – se v okamžiku, kdy se zapojují do sociálních sítí na internetu, musí cítit bezpečně. Proto podepsaly Zásady pro bezpečnější sociální sítě. Tyto zásady vzešly z diskusí, které Evropská komise vedla v roce 2008 s provozovateli stránek sociálních sítí, nevládními organizacemi a výzkumnými pracovníky. Zásady pro bezpečnější sociální sítě podepsalo v únoru 2009 celkem 18 společností a v červnu 2009 se k nim přidaly další dvě.

  Rok poté Komise zveřejnila zprávu o provádění těchto zásad na 25 internetových stránkách provozovaných jejich signatáři – Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answers, Flickr a Zap.lu.

  Ze zjištění vyplývá, že 19 z 23 stránek poskytuje bezpečnostní tipy a informace konkrétně určené dětem a/nebo teenagerům (toto opatření nelze uplatnit na 2 služby). Tyto informacelze snadno nalézt a lze jim snadno porozumět na 14 stránkách:YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.

  Zpráva rovněž dokládá, že většina společností pomáhá nezletilým v boji proti potenciálním rizikům na internetu a uplatňuje bezpečný přístup k ochraně soukromí tím, že:

  -        uživatelům umožňuje snadno blokovat přístup jiných uživatelů ke svému profilu a odstraňovat ze svého profilu komentáře;

  -        umožňuje snadnou změnu nastavení ochrany soukromí tak, aby si mohli sami zvolit, zda obsah, který zveřejňují na internetu, zpřístupní pouze svým přátelům, nebo všem;

  -        uživatelům poskytuje kontrolu nad zobrazením jejich stavu online (který jiným uživatelům umožňuje zjistit, zda jsou online, či nikoli).

  Méně systematicky se však provádějí jiná, stejně důležitá opatření určená k ochraně soukromí:

  -        40 % hodnocených stránek sociálních sítí zpřístupňuje osobní informace nezletilých standardně pouze jejich přátelům; mezi tyto stránky patří:SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live a MySpace;

  -        pouze 11 z 22 stránek znemožňuje, aby soukromý profil nezletilých bylo možné dohledatpomocívyhledávačů; mezi tyto stránky patří: Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr a Zap;

  -        přestože na 19 z 25 stránek je trvale k dispozici odkaz pro zprávy, pouze 9 (z 22) odpovědělo na stížnost podanou během hodnocení; mezi tyto stránky patří: Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live. Je proto nutné zlepšit odpovídání na zprávy se žádostí o pomoc.

  Souvislosti:

  Zásady pro bezpečnější sociální sítě v EU podepsalo dne 10. února 2009 celkem 18 velkých poskytovatelů služeb sociálních sítí působících v Evropě, k nimž se v červnu 2009 připojili další dva signatáři ( IP/09/232, MEMO/09/58). Všichni signatáři s výjimkou stránek Giovani.it poskytli do konce června 2009 Evropské komisi vlastní prohlášení. Dnes předkládaná hodnotící zpráva o provádění Zásad pro bezpečnější sociální sítě vychází z rozboru vlastních prohlášení jednotlivých společností a z konkrétního testování jejich stránek od konce října do začátku listopadu 2009.  

  Den pro bezpečnější internet podporuje Evropská komise prostřednictvím programu pro bezpečnější internet a od roku 2004 jej každoročně organizuje síť INSAFE. Při této příležitosti se pořádají akce ve více než 60 zemích v Evropě a po celém světě.

  Výsledky uvedené zprávy budou představeny Komisí a projednány u příležitosti dnešního Dne pro bezpečnější internet, uspořádaného v Evropském parlamentu ve Štrasburku s podporou paní Roberty Angellilli, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

  Informace pro média jsou k dispozici na této internetové stránce:

  http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=5565

  Videoklip ke Dni pro bezpečnější internet:

  http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day

  http://www.youtube.com/user/eutube?blend=1&ob=4&rclk=cti#p/a/u/2/EhMV609a2Jo

  Příloha

  Seznam signatářů Zásad pro bezpečnější sociální sítě

  Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Skyrock, VZnet Netzwerk Ltd., Sulake, Yahoo!Europe, a Zap.lu. V červnu 2009 své podpisy připojily Ratee a Tuenti.

  Den pro bezpečnější internet v Evropě a ve světě

  Síť INSAFE vydala videoklip a spustila kvízovou soutěž na téma „Víš, co posíláš? Mysli!“.Letošní ročník Dne pro bezpečnější internet obsahuje různé akce ve více než 60 zemích Evropy a světa. V České republice u této příležitosti startuje Národní centrum bezpečnějšího internetu projekt Červené tlačítko (www.cervenetlacitko.cz).

  Více informací o dalších akcích najdete v kalendáři na adrese: http://www.saferinternet.org

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky