Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský globalizační fond pomůže 806 pracovníkům ve stavebnictví v Litvě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

18/01/2010

 

Evropská komise dnes schválila žádost Litvy o pomoc z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF). Komise nyní předloží Evropskému parlamentu a Radě návrh na uvolnění rozpočtových prostředků. Ty pomohou 806 pracovníkům ve stavebnictví znovu získat zaměstnání.

Žádost o pomoc ve výši přes 1 118 000 eur se vztahuje na pracovníky, kteří byli propuštěni ve 128 malých a středních podnicích.

  Evropský globalizační fond pomůže 806 pracovníkům ve stavebnictví v Litvě

   

  „Stavebnictví bylo obzvláště postiženo důsledky finanční a ekonomické krize,“ řekl komisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla. „Jsem rád, že pracovníci v tomto odvětví mají prospěch z pomoci, kterou může poskytnout EGF. Jsem také přesvědčen, že plánovaná opatření pomohou těmto pracovníkům k návratu do zaměstnání.“

  Litevská žádost se týká 1 612 nadbytečných pracovních míst v malých a středních podnicích působících ve stavebnictví, odvětví, které postihla ekonomická a finanční krize jako jedno z prvních. Očekává se, že zhruba polovina přebytečných pracovníků přijme nabídku pomoci, umožněnou díky podpoře z EGF.

  Během prvního a druhé čtvrtletí klesl objem stavební činnosti v Litvě ve srovnání se stejnými čtvrtletími roku 2008 o 42,81 %, resp. o 48,04 %. Důsledkem tohoto náhlého zpomalení bylo propouštění.

  Nezaměstnanost v Litvě, která již beztak patří k nejvyšším v EU, se od začátku krize prudce zvýšila. Velmi těžce dolehla zejména na stavebnictví, které jen v roce 2008 ztratilo 10 % svých pracovních míst.

  Balíček pomoci EGF pomůže 806 nejvíce znevýhodněným pracovníkům znovu nalézt zaměstnání na základě různých pobídek, profesního poradenství a rekvalifikace. Celkové náklady balíčku se odhadují na 1 721 000 eur, EU by měla poskytnout z EGF pomoc ve výši 1 118 893 eur.

  Souvislosti

  EGF od ledna 2007, kdy vznikl, obdržel 42 žádostí o pomoc v celkové výši 240 milionů eur pro zhruba 42 000 pracovníků. Žádosti se týkaly automobilového průmyslu (ve Francii, Španělsku, Portugalsku, Rakousku, Německu a Švédsku), textilního průmyslu (v Itálii, na Maltě, v Litvě, Portugalsku, Španělsku a Belgii), odvětví mobilních telefonů (ve Finsku a v Německu), odvětví domácích spotřebičů (v Itálii), počítačů a elektroniky (v Irsku a Portugalsku), mechanických zařízení (v Dánsku), opravy a údržby letadel (v Irsku), křišťálového skla (v Irsku), keramiky (ve Španělsku), stavebnictví (v Nizozemsku a Litvě), nakladatelského a polygrafického odvětví (v Nizozemsku) a nábytkářství (v Litvě).  

  EGF, který je výsledkem iniciativy předsedy Komise Josého Manuela Barrosa, byl vytvořen Evropským parlamentem a Radou koncem roku 2006 na pomoc lidem, kteří ztratili práci kvůli globalizaci. Je součástí evropské odpovědi na finanční a ekonomickou krizi. Revidované nařízení o EGF vstoupilo v platnost 2. července a vztahuje se na všechny žádosti obdržené od 1. května 2009.

  Další informace

  Internetové stránky EGF

  http://ec.europa.eu/egf

  Informační videa:

  Evropa bojuje s krizí: oživení evropského globalizačního fondu

  http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=details&prodid=9847&src=1

  Tváří v tvář globalizaci – evropský globalizační fond

  http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=detail&prodid=4096&src=4

  Přihlaste se k odběru bezplatného elektronického zpravodaje Evropské komise věnovaného zaměstnanosti, sociálním záležitostem a rovnosti příležitostí

  http://ec.europa.eu/social/e-newsletter

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky