Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komisař Füle navštíví Turecko
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/03/2010

Komisař EU pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle uskuteční 15. a 16. března oficiální návštěvu Turecka. Během ní se setká s tureckým ministrem zahraničí Ahmetem Davutogluem, premiérem Tayyipem Erdoganem, ministrem pro záležitosti EU Egemenem Bagisem a vicepremiérem Alim Babacanem.

  Komisař Füle navštíví Turecko

   

  „Jsem přesvědčen, že na konci procesu bude nové, moderní a reformované Turecko, jehož přistoupení k EU bude ku prospěchu jak EU, tak Turecka,“ uvedl Füle před cestou.

  V Ankaře se komisař zúčastní schůzky s výborem Velkého národního shromáždění pro harmonizaci s EU, jehož předsedou je Yasar Yakis. Přítomen bude i předseda zahraničního výboru Murat Mercan a předseda Sdružení obchodních a průmyslových komor Rifaat Hisarciklioglu.

  V Istanbulu se komisař Füle setká s patriarchou řecké pravoslavné církve.

  Souvislosti

  Dohoda o přidružení byla s Tureckem podepsána v roce 1963. Je v ní zmínka o možném přistoupení Turecka a také řada rozhodnutí Evropské rady i rezolucí Evropského parlamentu dala jasně najevo, že Turecko se může stát členem Evropské unie, splní-li všechny příslušné požadavky.

  V roce 1999 Evropská rada na zasedání v Helsinkách udělila Turecku status kandidátské země.

  Přístupová jednání začala v říjnu 2005, a to na základě rámce jednání, který stanoví, že přistoupení je „společným cílem“.

  Turecko je členem hlavních evropských struktur, jako je Rada Evropy, která je první celoevropskou organizací, založenou v roce 1949, a strážkyní evropských hodnot, a Severoatlantická aliance, která je od roku 1952 pro Evropy hlavní obrannou organizací.

  Další informace:

  http://ec.europa.eu/enlargement/candidate-countries/turkey/index_en.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky