Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Bezpečnost vozidel: Evropská komise vítá mezinárodní dohodu o elektrických a hybridních automobilech
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

10/03/2010

Evropská komise vítá, že OSN dnes v Ženevě přijala první mezinárodní předpis o bezpečnosti plně elektrických a hybridních automobilů. Toto zásadní rozhodnutí usnadní brzké uvedení bezpečných a ekologických aut na silnice. Technický předpis, který dnes přijala Evropská hospodářská komise OSN (UNECE) zajišťuje, že auta s vysokonapěťovým elektrickým hnacím ústrojím, jako jsou hybridní a plně elektrické automobily, budou stejně bezpečná jako běžná auta. Hybridní auta a elektromobily jsou na trhu stále více dostupné a jsou velmi slibné, pokud jde o zvýšení ekologičnosti a energetické účinnosti silniční dopravy.

  Bezpečnost vozidel: Evropská komise vítá mezinárodní dohodu o elektrických a hybridních automobilech

   

   

  „Počet používaných soukromých aut v příštích letech exponenciálně stoupne. Musíme na to reagovat tím, že budeme podporovat výrobu a používání ekologických a energeticky účinných aut, která jsou vozidly budoucnosti. Jednou z ekologických možností dostupných pro spotřebitele je elektromobil. Chtěl bych vás ujistit, že budou na trh uvedeny co nejdříve a že jejich používání je bezpečné,“ uvedl místopředseda Komise Antonio Tajani, odpovědný za průmysl a podnikání.

  Elektrická vozidla obvykle využívají vysoké napětí kolem 500 voltů, a proto je důležité zajistit ochranu před úrazy elektrickým proudem. Revidovaný předpis UNECE č. 100 se zabývá bezpečností elektrických vozidel a stanoví, jak mají být uživatelé automobilů chráněni před součástkami pod vysokým napětím. Předepisuje například zkušební postup s využitím normovaného „zkušebního prstu“ pro kontrolu ochrany v celém autě. Pravidla zajišťují, aby uživatelé nepřišli náhodně do styku s vysokonapěťovými kabely. Předpis také vymezuje požadavky pro praktické použití elektromobilů, například to, že řidiči musí být signalizováno, že je spuštěn elektromotor, který jinak nelze slyšet a který by mohl nechtěně uvést auto do chodu. Předpis rovněž požaduje záruky, které zabrání elektromobilům v pohybu v době, kdy jsou nabíjeny.

  Předpis je výsledkem shody v mezinárodním měřítku na základě dohody UNECE z roku 1958, takže výrobci aut budou s to prodávat svá vozidla na základě společných norem nejen v EU, ale i na řadě dalších významných automobilových trzích, jako jsou Jižní Korea, Japonsko a Rusko.

  Další informace o politice Komise týkající se automobilového průmyslu: http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/index_en.htm.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky