Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Spolu s jedním českým městem bude Evropským hlavním městem kultury 2015 belgický Mons
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/02/2010

Porota pověřená výběrem Evropského hlavního města kultury 2015 doporučila, aby jedním ze dvou měst, které budou tento titul sdílet, byl Mons v Belgii. Druhým Evropským hlavním městem kultury 2015 má být buď Ostrava, nebo Plzeň.

Česká republika má o svém výběru rozhodnout po závěrečné schůzce věnované výběru, která se uskuteční 8. září 2010. Dvě Evropská hlavní města kultury formálně vyhlásí Rada ministrů EU přibližně v listopadu 2010.

  Spolu s jedním českým městem bude Evropským hlavním městem kultury 2015 belgický Mons

   

  Mons byl jediným městem, které se v Belgii o titul ucházelo, jeho výběr ale nebyl automatický. Musel splnit přísná kritéria, což posuzovala nezávislá porota 13 expertů, nominovaných Belgií a sedmi evropskými institucemi.

  Města soutěžící o titul musí vypracovat kulturní program, který zdůrazňuje evropský rozměr projektu a podporuje zapojení občanů. Evropský rozměr je vyjádřen ve vybraných tématech a prostřednictvím spolupráce mezi umělci z různých zemí. Program také musí mít dlouhodobý dopad a musí přispívat k dlouhodobému kulturnímu a sociálnímu rozvoji města.

  Letos jsou Evropskými hlavními městy kultury Essen (Německo), Pětikostelí (Pécs, Maďarsko) a Istanbul (Turecko). V roce 2011 jimi budou Tallinn (Estonsko) a Turku (Finsko), v roce 2012 Guimarães (Portugalsko) a Maribor (Slovinsko), v roce 2013 Marseille (Francie) a Košice (Slovensko) a v roce 2014 Umeå (Švédsko) a Riga (Lotyšsko).

  Další informace:

  http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_en.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky