Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

V Iráku byl rozmístěn tým EU pro hodnocení průběhu voleb
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

03/02/2010

Evropská komise rozmístila v Iráku svůj Tým pro hodnocení průběhu voleb (EAT), který má posoudit a analyzovat nadcházející volby do Rady zástupců v Iráku, plánované na 7. března 2010. Stalo se tak na základě pozvání od irácké Nezávislé vysoké volební komise (IHEC).

  V Iráku byl rozmístěn tým EU pro hodnocení průběhu voleb

   

  Rozmístění EAT ukazuje obyvatelům Iráku, že Evropská unie je odhodlána podporovat demokracii a důvěru v demokratický proces v zemi. Jeho cílem je průběžně poskytovat strategickou analýzu a podávat zprávy o volebních procesech a zvýšit důvěru v tyto procesy, a to během voleb i po nich. EAT také předloží konkrétně zaměřená doporučení v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém výhledu. Doporučení dostanou také irácká vláda, IHEC a další zúčastněné strany.

  EAT se skládá ze 16 volebních a logistických expertů a působí na třech místech: v Bagdádu, Irbílu a v Basře. Volební experti přicestovali do Iráku 2. února a v zemi zůstanou do konce března.

  Zpráva se závěry EAT bude předložena institucím EU a iráckým úřadům několik týdnů po dokončení volebního procesu.

  Rozmístění EAT je financováno Evropským nástrojem pro lidská práva a demokracii (EIDHR). Navazuje na rozmístění volebních expertů během provinčních voleb v lednu 2009 a během voleb v iráckém regionu Kurdistán v červenci 2009. Komise patří k hlavním mezinárodním dárcům podporujícím výstavbu politických institucí v Iráku; od roku 2004 na ně poskytla více než 80 milionů eur.

  Další informace o vztazích mezi EU a Irákem lze získat na internetových stránkách

  http://ec.europa.eu/external_relations/iraq/index_en.htm.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky