Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

EU požádala WTO o konzultace s Čínou kvůli omezením vývozu surovin
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/06/2009

Evropská unie dnes požádala Světovou obchodní organizaci (WTO) o konzultace s Čínou kvůli čínským omezením vývozu na řadu surovin. Tato omezení Unie považuje za jasné porušení mezinárodních obchodních pravidel.

EU tuto otázku již několikrát vznesla v uplynulých letech na jednáních s Čínou, ale neúspěšně. Nyní doufá, že s využitím postupu konzultací WTO dospěje k řešení, které bude uspokojivé pro EU i Čínu. O konzultace s Čínou ve stejné věci požádaly dnes i Spojené státy.

  Vlajky států EU

  Čínská omezení na suroviny narušují hospodářskou soutěž a zvyšují celosvětové ceny, což komplikuje situaci našich podniků v ekonomickém útlumu. Doufám, že na základě postupu konzultací budeme moci nalézt smírné řešení této otázky,“ uvedla komisařka EU pro obchod Catherine Ashtonová.

  Evropská průmyslová odvětví již několik let vyjadřují znepokojení nad vývozními omezeními, která Čína uplatňuje na důležité suroviny, jako jsou žlutý fosfor, bauxit, koks, kazivec, hořčík, mangan, křemíkový kov, karbid křemíku a zinek. Některé z těchto přírodních zdrojů nejsou jinde dostupné.

  Omezení na suroviny nespravedlivě zvýhodňují čínské podniky, protože navazující průmyslová odvětví v Číně mají přístup k levnějším materiálům než jejich konkurenti mimo Čínu. Nejvíce se to týká chemického a ocelářského průmyslu, průmyslu neželezných kovů a jejich navazujících zákazníků.

  EU soudí, že omezení porušují nejen obecná pravidla WTO, ale také specifické závazky, které Čína na sebe vzala, když podepsala protokol o přistoupení k WTO. Ten stanovil buď zákaz vývozních cel, nebo striktní stropy pro omezený počet produktů, jakož i závazné minimální vývozní ceny.

  Dnes požadované konzultace by se měly zaměřit na první sérii opatření a produktů. EU je znepokojena nejen jimi a bude se nadále zabývat i jinými produkty a opatřeními, přičemž možnost dalších kroků zůstává otevřena.

  Souvislosti

  Čína představuje pro obchodní politiku EU největší výzvu. Překážky „za hranicemi“ na čínském trhu jsou pro evropské podniky ztracenými příležitostmi. Čína se stala čtvrtou nejvýznamnější ekonomikou světa a třetím nejvýznamnějším vývozcem, má ale také stále větší politickou moc. Obchod mezi EU a Čínou v posledních letech značně vzrostl a nyní jeho objem dosahuje 300 miliard eur. Čína je po USA druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem EU a největším vývozcem do EU. EU je nejvýznamnějším obchodním partnerem Číny.


  Další informace o této otázce viz MEMO/09/287.

  Další informace o obchodní politice EU, včetně urovnání sporů ve WTO a vztazích mezi EU a Čínou, viz http://ec.europa.eu/trade.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky