Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Využívání obnovitelných zdrojů energie by mohlo vytvořit miliony pracovních míst
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/06/2009

Dosažení cíle EU mít 20 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020 by mělo vést k vytvoření zhruba 2,8 milionu pracovních míst v odvětví obnovitelné energie a celkové přidané hodnotě ve výši přibližně 1,1 % HDP. To je hlavní závěr studie Evropské komise, která je věnována dopadu obnovitelné energie na hospodářský růst a zaměstnanost v EU (Employ-RES) a která je odedneška přístupná na internetu. „Je to dokladem toho, že přínos obnovitelných druhů energie, pokud jde o zabezpečení zásobování a boj se změnou klimatu, může být spojen s hospodářským přínosem,“ uvedl komisař pro energetiku Andris Piebalgs.

  větrné mlýny

  V roce 2005 odvětví obnovitelné energie zaměstnávalo 1,4 milionu osob a vytvářelo hrubou přidanou hodnotu ve výši 58 miliard eur. Význam odvětví je velmi odlišný v různých členských státech. Pro zaměstnanost jsou v současnosti nejdůležitější technologie výroby energie z biomasy, větrné a vodní energie.

  Očekává se, že v budoucnu bude v odvětví obnovitelné energie zaměstnáno mnohem více lidí, zvláště v členských státech, které do EU vstoupily v roce 2004 a 2007. Očekává se také, že čisté účinky na celkové hospodářství budou pozitivní. Podle studie uplatnění politiky obnovitelné energie povede v EU-27 do roku 2020 k vytvoření zhruba 410 000 dalších pracovních míst a zvýšení růstu HDP o 0,24 %.

  Studie zdůrazňuje, že pro vytěžení maximálního užitku z obnovitelné energie jsou zapotřebí inovativní technologie, jako jsou fotovoltaické systémy, pobřežní větrné elektrárny, solární tepelná energie a biopaliva druhé generace, vyžadují krátkodobě větší finanční podporu, jsou ale právě klíčem k dosažení cíle EU pro rok 2020, které zase pomůže zachovat nynější konkurenceschopné postavení EU na celosvětovém trhu a zvýšit zaměstnanost i HDP ve střednědobém výhledu.

  Další podrobnosti lze najít v úplné studii  Employ-RES.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky