Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Jaderné příležitosti a rizika jsou tématy Evropského fóra pro jadernou energii v Praze
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

29/05/2009

 

Český premiér Jan Fischer, jeho slovenský protějšek Robert Fico a evropský komisař Vladimír Špidla dnes v Praze zahájili čtvrté plenární zasedání Evropského fóra pro jadernou energii (ENEF). Dvě stě padesát vysoce postavených účastníků zastupujících všechny důležité zainteresované strany diskutuje o rozicích, příležitostech a otázkách transparentnosti jaderné energie.

Komisař Špidla v souvislosti s celkovou politikou Komise týkající se energetiky a změny klimatu uvedl: „Rozhodneme-li rychle o strategických investicích, zhruba dvě třetiny elektřiny v EU by mohly být na počátku 20. let tohoto století vyráběny ze zdrojů s nízkými emisemi uhlíku. Navíc cílem EU je dekarbonizovat všechny dodávky elektřiny do roku 2050.“

  komisař Vladimír Špidla

  I když jde o otázku, o níž musí rozhodnout každý členský stát, jaderná energie by mohla významně přispět k dosažení těchto cílů: představuje přibližně jednu třetinu elektrické energie vyrobené v Evropě a je konkurenceschopným, nízkouhlíkovým zdrojem energie. „EU musí dále rozvíjet nejpokročilejší rámec pro jadernou bezpečnost, záruky a nešíření,“ podotkl komisař Špidla. Potvrdil, že Komise ve všech těchto záležitostech přijímá konkrétní opatření.

  ENEF je základnou pro širokou diskusi všech důležitých zainteresovaných stran o příležitostech a rizicích, které s sebou nese jaderné energie. Fórum je reakcí na výzvy evropské energetické politiky. Předseda Komise José Manuel Barroso nedávno zdůraznil, že „je nezbytné i nadále podněcovat skutečnou diskusi o budoucnosti jaderné energie“.

  Pražské zasedání fóra je konkrétněji věnováno jaderné bezpečnosti, politice jaderného odpadu, možným iniciativám v odporné přípravě a vzdělávání i transparentnosti.

  Dvě stě padesát účastníků fóra zastupuje vlády členských států, evropské instituce a významné energetické společnosti, jakož i velkou skupinu klíčových subjektů z veřejné správy, průmyslu, finančnictví a občanské společnosti.

  Návrh Komise vytvořit Evropské fórum pro jadernou energii byl schválen Evropskou radou v březnu 2007. Fórum se koná střídavě v Bratislavě a Praze.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky