Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropští úředníci se vrací „zpátky do školy“
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/05/2009

Šest set úředníků Evropské unie se v letošním roce vrátí do škol, kde dříve studovali. Cílem projektu je „dát Evropě tvář“ a zúčastnit se diskusí se studenty na evropská témata, která je zajímají. Iniciativa „zpátky do školy“, která byla zahájena v roce 2007, letos probíhá od března do listopadu v devíti zemích EU. V České republice se úředníci vrátí do svých škol 15. května.

„Je to jednoduchý a praktický způsob, jak oslovit novou generaci Evropanů,“ uvedla Margot Wallströmová, místopředsedkyně Evropské komise, odpovědná za interinstitucionální vztahy a komunikační strategii. „Vrátit se k vlastním kořenům je vynikající příležitost, jak se setkat s mladými lidmi a pohovořit si o tom, jak EU ovlivňuje náš každodenní život. A co je ještě důležitější, je to velká příležitost zjistit, co mladí od Evropy chtějí a co očekávají.“

  Logo akce Jaro Evropy 2009

  Sama komisařka se často setkává se studenty na svých služebních cestách a má v plánu 14. května navštívit školu „Alyssa School“ v Birminghamu.

  V mnoha členských státech tato iniciativa probíhá ve spolupráci s tamními úřady. V Německu se této akce zúčastnila kancléřka Angela Merkelová ve škole s přírodovědným zaměřením Lise-Meitner-Schule (škola Lise Meitnerové) v Berlíně.

  Návštěvy jsou organizovány v souvislosti s projektem „Jaro Evropy“, který je financován Komisí a který nyní probíhá již sedmým rokem.

  Akcí pořádaných v rámci „Jara Evropy“ se v letošním roce zúčastní přibližně 50 členů Evropského parlamentu, včetně jeho předsedy Hanse-Gerta Pötteringa, pět komisařů (Wallströmová, Figel', Kuneva, Kovacs, Orban) a další evropští představitelé ovlivňující veřejné mínění, jako jsou například polský nositel Nobelovy ceny Lech Walesa a francouzský spisovatel Marc Levy.

   

  Souvislosti

   

  Iniciativa „zpátky do školy“ umožňuje úředníkům evropských institucí, aby znovu navštívili školy, na kterých dříve studovali, a promluvili tam o tom, proč se rozhodli pracovat pro EU, o své současné práci a o obtížích a příležitostech, které s sebou nese život a práce za hranicemi jejich země. Tato iniciativa byla zahájena v roce 2007 Komisí a německou vládou jako součást oslav padesátého výročí Římské smlouvy. Od té doby se k ní připojila další předsednictví Rady EU a tento rok byla kromě českého a švédského předsednictví rozšířena o další skupinu zemí.


  Rozpis dnů, ve kterých půjdou úředníci Komise „zpátky do školy“:

   

  Rakousko: 4. až 9. května

  Lotyšsko: 9. května

  Česká republika: 15. května

  Portugalsko: 22. května

  Irsko: 31. srpna až 4. září

  Švédsko: 20. listopadu

  Nizozemsko: listopad (datum bude ještě potvrzeno)

  Maďarsko: po celý rok

  Německo: iniciativa již proběhla (9. až 15. března)

   

  Akce „zpátky do školy“ probíhající během května jsou včleněny do iniciativy „Jaro Evropy“.

   

  Další informace o „Jaru Evropy“:

  http://www.springday2009.net/ww/en/pub/spring2009/homepage.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky