Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komise uvítala další krok k zákazu obchodování s produkty z tuleňů
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

05/05/2009

Evropská komise uvítala další krok k zákazu obchodu s produkty z tuleňů. Učinil jej dnes Evropský parlament, když potvrdil dohodu mezi ním a Evropskou radou o nařízení, které zakazuje obchodování s produkty z tuleňů v EU a jejich dovoz do EU. Cílem nařízení, které ještě musí schválit ministři členských států EU, je zajistit, aby se produkty z tuleňů lovených pro obchodní účely na evropském trhu již nevyskytovaly.

  vlajka EU

  „Po mnoha letech boje evropských občanů vítám nařízení, které zakazuje dovoz produktů z tuleňů do Evropské unie a obchodování s nimi. Nové právní předpisy odpovídají nejnáročnějším normám, a reagují tak na obavy občanů EU, pokud jde o kruté způsoby, jimiž jsou tuleni loveni,“ řekl evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

   

  Zákaz produktů z tuleňů v EU

   

  Znění, na němž se Rada a Evropský parlament dohodly v prvním čtení, odráží hlubokou náklonnost Evropanů vůči tuleňům jako vnímavým savců schopným pociťovat bolest, strach a utrpení. Desítky tisíc Evropanů zaslaly Evropské komisi, Evropskému parlamentu a vládám členských států dopisy, v nichž vyjadřovaly své znepokojení nad lovem tuleňů.

  Nové právní předpisy EU se zaměřují na regulaci vnitřního trhu a reagují na obavy občanů EU o životní podmínky tuleňů při komerčním lovu. Nařízení zakazuje uvádění produktů z tuleňů na trh EU a jejich dovoz do EU pro obchodní účely.

  Nová opatření EU nahrazují různorodá pravidla platná v různých členských státech a sjednocují roztříštěný evropský trh s produkty z tuleňů. Obchod bude povolen u produktů z tuleňů lovených tradičním způsobem inuitskými a jinými domorodými komunitami kvůli obživě.

   

  Lov tuleňů ve světě

   

  Třicet druhů tuleňů se obvykle vyskytuje podél pobřeží polárních a subpolárních oblastí Země, některé ale i v oblastech s mírným podnebím. Loveno je zhruba 15 druhů s celkovým počtem 15–16 milionů tuleňů. Tuleni jsou loveni po celý rok, avšak doba lovu je různá podle jednotlivých regionů a druhů.


  Souvislosti

   

  Tuleni se loví hlavně kvůli kůži, tuku a masu. Roste ale i trh pro kapsle obsahující olej z tuleňů s mastnými kyselinami omega-3. Způsoby, jak se tuleni zabíjejí, a jejich účinnost se značně liší. Jsou mezi nimi střílení, tlučení holemi a chytání do pastí a sítí. Tyto metody vyvolaly mezi občany v EU vážné znepokojení.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky