Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komise pomůže Palestincům 436 miliony eur
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

27/02/2009

Evropská komise pomůže letos Palestincům 436 miliony eur. Příslib pomoci v této výši má 2. března na konferenci v egyptském Šarm aš-Šajchu oznámit komisařka EU Benita Ferrero-Waldnerová. Konference na podporu palestinského hospodářství a pro obnovu Gazy mají předsedat Egypt a Norsko a za Evropskou unii se jí má zúčastnit také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vysoký představitel EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku Javier Solana. Přítomni budou i další členové kvartetu pro blízkovýchodní mírový proces – generální tajemník OSN Pan Ki-mun, americká ministryně zahraničí HilIary Clintonová, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov – a zástupci dalších dárcovských subjektů. Příslib Komise se týká humanitární pomoci a brzké obnovy pásma Gazy.

  vlajka EU

  Komise bude rovněž nadále podporovat palestinskou správu při uplatňování celkového plánu reforem a rozvoje, jakož i programy agentury OSN UNRWA ve prospěch palestinských uprchlíků. Komisařka Ferrero-Waldnerová a premiér palestinské správy Salám Fajad také nabídnou všem dárcům, aby pro poskytování pomoci Gaze využili mechanismus PEGASE.

  „Naší prioritou je nyní náležitě reagovat na katastrofální humanitární situaci v Gaze. Tím, že nabídneme balíček významné pomoci, potvrdíme svou velkorysost a angažovanost vůči Palestincům. V Gaze část své pomoci věnujeme na brzkou obnovu po konfliktu z počátku roku, zejména na naléhavě potřebné odklizení suti a nevybuchlé munice a na traumatizované děti. Podpoříme také program „odměna za odvedenou práci“ a malé opravy na těch příbytcích uprchlíků, které byly poškozeny při vojenském útoku,“ řekla Ferrero-Waldnerová. "Klíčový problém ale v současnosti nespočívá ve financování, nýbrž v přístupu do oblasti. Po krizi zůstává jasnou prioritou okamžité a bezpodmínečné opětovné otevření všech přechodů do Gazy na řádném a předvídatelném základě, a to pro humanitární dodávky a pohyb zboží i lidí,“ dodala.

  Komise ve spolupráci s OSN a Světovou bankou podpořila přípravu plánu pro oživení a obnovu Gazy ze strany palestinské správy. Na jeho základě a na základě svého vlastního hodnocení Komise zváží financování konkrétních projektů.

  Příslib na rok 2009, který Komise učiní v Šarm aš-Šajchu, je srovnatelný s jejím významným příslibem z pařížské dárcovské konference z prosince 2007 ve výši 440 milionů eur, které byly plně uvolněny v roce 2008.

  PEGASE je mezinárodní finanční mechanismus pro poskytování pomoci Palestincům v úzké spolupráci s palestinskou správou.

   

  Tento mechanismus:

   

  •         poskytuje podporu pro uplatňování palestinského plánu reforem a rozvoje,

  •         je otevřený Evropské unii a dalším mezinárodním dárcům a

  •         využívá různých způsobů k transparentnímu převodu pomoci palestinské správě.

   

  „PEGASE je rychlý, účinný a splňuje nejpřísnější mezinárodní normy pro monitorování a kontrolu. V Šarm aš-Šajchu zopakuji naši nabídku všem dárcům, aby využívali PEGASE k poskytování pomoci lidem v Gaze,“ uvedla Benita Ferrero-Waldnerová.

  V Gaze se PEGASE v současnosti využívá k poskytování paliva pro výrobu elektřiny, pro vyplácení sociálních dávek 24 000 ohrožených rodin, jakož i platů 28 000 zaměstnanců veřejné správy a důchodů penzistům. Od svého zřízení v lednu 2008 PEGASE umožnil poskytnout Palestincům pomoc ve výši přes 550 milionů eur (421 milionů eur z prostředků Společenství a 130 milionů eur od jiných dárců).

   

  Další informace:

   

  http://ec.europa.eu/external_relations/occupied_palestinian_territory/index_en.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky