Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Cena Evropského týdne mobility putuje do Budapešti
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

23/02/2009

Budapešť tento týden získala cenu Evropského týdne mobility za rok 2008. Komise nezávislých odborníků dospěla k závěru, že maďarská metropole udělala nejvíce pro zvýšení informovanosti o znečišťování ovzduší automobilovou dopravou a pro podporu čistších alternativ během Evropského týdne mobility. Na dalších místech skončily portugalská Almada a hlavní město Chorvatska Záhřeb. Udělení cen oznámil v Bruselu 23. února evropský komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik. Akce k Evropskému dni mobility loni zorganizovalo i zhruba 87 českých měst, čímž se Česko zařadilo v Evropě na čtvrté místo co do počtu zapojených měst.

  logo Evropského týdne mobility

  Komisař EU pro životní prostředí Stavros Dimas řekl: „Evropský týden mobility hmatatelně přispívá k řešení problémů znečištěného ovzduší, přetížení silnic a hluku v důsledku soukromé dopravy, které tíží naše města. Účast na loňském týdnu mobility byla vyšší než kdy předtím a myslím si, že to odráží skutečné úsilí místních úřadů zlepšit kvalitu života obyvatel.“

   

  Evropský týden mobility v roce 2008

   

  Do Evropského týdne mobility se v roce 2008 v celé Evropě i mimo ní zapojilo 2102 měst, která mají dohromady 218 milionů obyvatel. Jeho heslem bylo „Čistý vzduch všem“. Cena Evropského týdne mobility je určena pro město, které se nejvíce zasadilo o zvýšení povědomí o otázkách udržitelné mobility a zavedení projektů na přechod k udržitelné městské dopravě. O cenu se ucházelo 66 místních správ a komise odborníků z nich vybrala užší, desetičlennou skupinu[1]. V předešlých letech bylo v soutěži úspěšné město Kroměříž, které porota třikrát vybrala mezi deset nejlepších evropských měst.

   

  Vítěz: Budapešť

   

  Město Budapešť i jeho obvody jsou horlivými účastníky Evropského týdne mobility již od roku 2001, kdy tradice týdne mobility započala. Budapešť zorganizovala celou řadu akcí na podporu udržitelné městské dopravy a významně k nim přispěli místní umělci a organizace. Patřily k nim dva po sobě jdoucí dny bez aut, „Soutěž o inteligentní dojíždění“ pro známé osobnosti, která měla ukázat efektivnost veřejné dopravy, výstavu ekologických a energeticky účinných vozidel pod širým nebem, konference o kvalitě ovzduší a mapování, jakož i Den pěších zón, který měl ukázat radost z chůze v historickém centru města podél břehů Dunaje. Maďarská metropole zavedla a podporovala několik trvalých opatření na podporu udržitelné dopravy, jako je rozšiřování pásem pro pěší v centru, zvýšení poplatků za parkování v centru, zlepšení infrastruktury a služeb pro metro a tramvaje a zavedení nových cyklistických stezek. Budapešť během Evropského týdne mobility rovněž uzavřela městský silniční okruh, čímž omezila tranzitní dopravu ve městě o zhruba čtvrtinu.

   

  Finalista: Almada

   

  Almada využila příležitosti, kterou skýtal Evropský týden mobility 2008, k přeměně svého historického centra na pěší zónu, zahájení provozu na třech městských drahách a otevření nových krytých autobusových zastávek. Město ve spolupráci s univerzitou zavedlo systém trvalého monitorování kvality vzduchu. Uskutečnily se akce jako „Den veřejné dopravy“ s živou hudbou, kávou zadarmo a dárky pro chodce, „Den dojíždění do práce na kole“, „Den řízení mobility“ a „Den místních nákupů“. V den bez aut 22. září bylo území univerzity uzavřeno pro dopravu a konala se řada informačních akcí zaměřených na studenty a žáky.

   

  Finalista: Záhřeb

   

  Záhřeb, který aktivně podporuje síť 11 chorvatských měst Evropského týdne mobility, představil nové tramvaje a autobusy, zlepšené služby veřejné dopravy a rozšířenou infrastrukturu pro cyklisty a chodce. Také zvýšil parkovné, zavedl omezení pro parkování a trvale omezil automobilovou dopravu v centru města. Uskutečnila se významná veřejná diskuse o kvalitě ovzduší a den veřejné dopravy, jehož účelem bylo propagovat výhody veřejné dopravy a připomenout řidičům, že tramvaje a autobusy vy vyhrazených jízdních pruzích mají přednost. V den bez aut se šest kilometrů silnic změnilo na pěší zóny, v centru města se uskutečnila za masové účasti jízda na kolech, veřejné diskuse, sportovní akce a výstavy.

   

  Evropský týden mobility 2009

   

  Evropský týden mobility 2009 se uskuteční od 16. do 22. září a soustředí se na souvislost městské dopravy se změnou klimatu.

  http://www.mobilityweek.eu/


   

  [1] Kromě Budapešti, Almady a Záhřebu do ní patřily: Burgos, Murcia a Ponferrada (Španělsko), Cork and Galway County Council (Irsko), Krakow (Polsko) a La Rochelle (Francie). 

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky