Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Začalo nové období činnosti informační sítě Europe Direct
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/02/2009

 

Další generace celoevropské sítě informačních středisek Europe Direct dnes zahájila činnost, a to na období let 2009 až 2012. Evropská komise, která deset středisek v České republice spolufinancuje, pro ně na rok 2009 vyčlenila 250 000 eur. Síť poskytne občanům více možností, jak získat praktické informace a rady o uplatňování svých práv v Evropské unii. Česká veřejnost se s otázkami týkajícími se Evropské unie může obrátit na středisko Europe Direct v Brně, Českých Budějovicích, Dvoře Králové, Mostě, Novém Jičíně, Jihlavě, Olomouci, Pardubicích, Plzni a Uherském Hradišti. Střediska budou také poskytovat evropským institucím zpětnou vazbu od občanů a podporovat debatu o evropských tématech na místní a regionální úrovni.

  logo Europe Direct

  „Během posledních čtyř let se informační střediska Europe Direct starala o to, aby se evropské instituce přiblížily evropským občanům. S ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu je dnešní zahájení činnosti další generace sítě Europe Direct významnou iniciativou v našich snahách o účinnější komunikaci týkající se evropské problematiky“, řekla místopředsedkyně Komise Margot Wallströmová, odpovědná za komunikační strategii.

  Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering dodal: „V červnu rozhodnou evropští občané o tom, kdo je bude v Evropském parlamentu zastupovat v následujících pěti letech. Poslanci EP hlasují o záležitostech, které se týkají nás všech – od ochrany spotřebitele po regulaci finančních trhů. Mnoho občanů má ale o roli svých zástupců jen malé povědomí. Informační střediska Europe Direct mohou občanům pomoci dozvědět se více o práci poslanců EP, a motivovat je tak k účasti ve volbách.“

  Síť Europe Direct v členských státech je jedním z nástrojů Komise ke komunikaci se širokou veřejností v regionech. Pro veřejnost jsou služby středisek zdarma. Síť byla vytvořena v roce 2005. Síť je koordinována a spolufinancována  Evropskou komisí, jednotlivá střediska jsou dále podporována tzv. hostitelskou organizací (krajským či městským úřadem, školou, knihovnou, informačním střediskem atd.), jež poskytuje místní zázemí a finanční pomoc. Na svou informační činnost týkající se EU obdrží střediska, jichž je v celé unii na 500, od Evropské komise roční grant až do výše 25 tisíc EUR. Samy musí zajistit spolufinancování ve výši alespoň 50 procent.

   

  Další informace:

   

  http://ec.europa.eu/dgs/communication/pdf/Decision-de-la-Commission-EN.pdf

  http://ec.europa.eu/europedirect/index_cs.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky