Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Sociální sítě: Komise zprostředkovala dohodu mezi předními internetovým společnostmi
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

10/02/2009

Sedmnáct předních internetových firem dnes poprvé podepsalo evropskou dohodu o zvýšení bezpečnosti nezletilých mladých lidí, kteří využívají internetové stránky pro vytváření sociálních sítí. Patří mezi ně Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe a Zap.lu. Stránky sociálních sítí představují nový společenský a ekonomický fenomén, který pravidelně přitahuje 41,7 milionu uživatelů v Evropě a mění způsob vzájemné interakce na internetu.

  mapa Země s odkazem na internet a "zavináč"

  Využívání sociálních sítí v Evropě během minulého roku vzrostlo o 35 % a očekává se, že do roku 2012 se více než zdvojnásobí a dosáhne 107,4 milionu uživatelů. Aby mohly sociální sítě nadále růst, musí se mladí uživatelé při rozšiřování svých sítí nebo při sdílení osobních údajů cítit bezpečně. Dohoda, která byla podepsána v Lucemburku u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu pořádaného Evropskou komisí, umožní mladým lidem zvládat případná rizika, se kterými se mohou setkat online, jako je internetová šikana nebo odhalování osobních údajů.

  „Komise vítá první evropskou dohodu o sociálních sítích. Je to významný krok směrem k Evropě, kde se budou naše děti při surfování na stránkách sociálních sítí cítit bezpečněji,“ řekla Viviane Redingová, komisařka EU pro informační společnost a média. „Potenciál růstu sociálních sítí v Evropě, jejich podpory pro naše hospodářství a zvýšení interaktivity naší společnosti je nezměrný – budou-li jim ovšem děti a mladí lidé důvěřovat a mít ty správné nástroje k zachování bezpečnosti při navazování nových kontaktů a sdílení osobních informací online. Budu pozorně sledovat provádění dnešní dohody a Komise se k této záležitosti vrátí za rok.“

  Dnes se u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu poprvé sešli přední provozovatelé sociálních sítí v Evropě, aby uznali svou odpovědnost a určili rizika, která jejich stránky představují pro nezletilé. K těmto rizikům patří internetová šikana (obtěžování dětí prostřednictvím internetových stránek nebo sms zpráv), grooming (případy, kdy se dospělý seznámí s dítětem se záměrem je sexuálně zneužít) a rizikové chování, jako je odhalování osobních informací.

   

  Cílem je tato rizika omezit:

   

  • poskytnutím snadno použitelného a dostupného tlačítka „nahlásit zneužívání“, které uživatelům umožní jediným kliknutím ohlásit nevhodný kontakt nebo nepatřičné chování jiného uživatele;
  • zajištěním, aby výchozí nastavení pro onlinové profily a seznamy kontaktů uživatelů internetových stránek, kteří jsou registrováni jako nezletilí, bylo „soukromé“.Osobám se špatnými úmysly to ztíží navazování kontaktů s mladistvými;
  • zajištěním, aby soukromé profily uživatelů nebylo možné vyhledat (pomocí internetových stránek nebo vyhledávačů);
  • poskytnutím záruky, že možnost soukromého nastavení bude vždy viditelná a dostupná, aby mohli uživatelé snadno zvolit, zda jejich onlinové informace uvidí pouze jejich přátelé nebo kdokoliv;
  • zabráněním uživatelům do určitého věku, aby dané služby používali:jsou-li sociální sítě zaměřeny na teenagery starší 13 let, mladší děti by neměly mít možnost se na nich zaregistrovat.

   

  Provozovatelé stránek sociálních sítí seznámí Komisi do dubna 2009 se svými bezpečnostními opatřeními a způsobem, jak budou tyto zásady uplatňovat.

  Souvislosti:

   

  Dnešní dohoda je výsledkem diskusí v pracovní skupině pro sociální sítě, kterou Evropská komise vytvořila v dubnu 2008. Tato skupina přivedla k jednomu stolu provozovatele sociálních sítí, nevládní organizace i badatele a představuje dobrý příklad samoregulace odvětví, tedy přístupu, kterému – je-li účinný – dává Komise přednost.

  K podobným iniciativám v této oblasti patří pokyny pro sociální sítě ministerstva vnitra Spojeného království z dubna 2008 a samostatné dohody uzavřené mezi společnostmi Myspace a Facebook a 49 nejvyššími státními zástupci ve Spojených státech.

  Jako součást Dne bezpečnějšího internetu, který se pořádá každoročně od roku 2004, se konají akce ve více než 50 zemíchEvropě i na celém světě.

  Den bezpečnějšího internetu 2007 vyústil z iniciativy komisařky Redingové v dohodu o bezpečnějším používání mobilních telefonů mladistvými, kterou podepsali všichni přední operátoři mobilních telefonů ( IP/07/139).

  Informace pro tisk, které obsahují konečné znění dohody, sdělení a audiovizuální klip o internetové šikaně, který se bude vysílat na televizních kanálech v EU, v Norsku, na Islandu i na internet, jsou k dispozici na adrese:

  http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=4672

  MEMO/09/58

   

  Více informací naleznete na adrese:

   

  http://www.keepcontrol.eu

  http://ec.europa.eu/information_society/activities/social_networking/index_en.htm

  Anex - List of signatories of the Safer Social Networking Principles

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky