Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská cena pro mladé novináře 2009 právě začíná
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

30/01/2009

Generální ředitelství Evropské komise pro rozšíření ve spolupráci s agenturou European Youth Press[1] a Café Babel[2]dnes zahajují celoevropskou soutěž s názvem Evropská cena pro mladé novináře 2009. Tento rok Evropa slaví 20. výročí pádu železné opony a 5. výročí přistoupení osmi středo a východoevropských států, Malty a Kypru do EU. Obě tato výročí přímo vybízejí začínající i profesionální novináře z celé Evropy, aby vyjádřili svůj pohled na rozšíření Evropské unie.

[1]Zastřešující organizace 48 000 mladých novinářů v Evropě

[2]Online magazín o aktuálních evropských událostech v 7 jazycích a spolupracujících partnerech

  tištěná media - noviny

  Po loňském úspěchu soutěže Evropská komise nabízí příležitost ukázat svůj talent ještě většímu počtu mladých novinářů. K tištěným a online článkům se soutěž v roce 2009 otevírá rovněž novinářům pracujícím v rádiu.

  Soutěž začíná 1. února a končí 31. května 2009. Téma pro všechny přihlášené z obou kategorií se musí týkat rozšíření Evropské unie a / nebo vizí budoucnosti Evropy. Účastníci musejí být ve věku od 17 do 35 let a musí pocházet z členských států EU, kandidátskýchpotenciálně kandidátských zemí (Západní Balkán a Turecko).

  Při příležitosti zahájení soutěže Olli Rehn, komisař pro rozšíření, řekl: „Vítám druhý ročník této soutěže a těším se, až si přečtu a poslechnu názory mladých novinářů z celé Evropy. Mladí lidé mají velký vliv na mínění své generace a tato soutěž jim dává příležitost podělit se o své zkušenosti a vize budoucnosti Evropy.“

  Při hodnocení přihlášených prací budou členové národní poroty hledat talent pro novinařinu ve všech přihlášených článcích a rozhlasových příspěvcích, které se budou týkat témat rozšíření Evropské unie. Účastníci se mohou do soutěže přihlásit prostřednictvím webových stránek www.EUjournalist-award.eu. Tyto stránky také poskytují informace o politice rozšíření EU, zajímavé tipy, jak si vybudovat kariéru v žurnalistice, a také interaktivní blog.

  Vítězné články a rozhlasové příspěvky budou publikovány na webových stránkách soutěže a články budou rovněž otištěny ve sborníku příspěvků. Třicet pět národních vítězů Evropské ceny pro mladé novináře 2009 bude na konci srpna / začátku září 2009 pozváno na kulturně a historicky zaměřený výlet do Berlína. Hlavní město Německa tento rok totiž oslaví 20. výročí pádu berlínské zdi. Na konci pobytu se vítězové budou moci setkat se zástupci EU, politiky, velvyslanci a profesionálními novináři.

   

  Více informací o soutěži a jak se zúčastnit najdete na:

   

  www.EUjournalist-award.eu.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky