Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise zahajuje veřejnou konzultaci o občanské iniciativě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

11/11/2009

 

Evropská komise zahajuje rozsáhlou veřejnou konzultaci, jejímž cílem je vymezit praktické detaily občanské iniciativy stanovené v Lisabonské smlouvě.

V rámci této iniciativy bude moci jeden milion občanů požádat Komisi o předložení určitého návrhu politiky.

  Evropská komise zahajuje veřejnou konzultaci o občanské iniciativě

  Účast občanů na procesu rozhodování je pro demokracii životně důležitá,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za vztahy mezi institucemi a komunikační strategii Margot Wallströmová. „Lisabonská smlouva poskytne občanům prostředek k vyjádření vlastních názorů a možnost přímo ovlivňovat tvorbu politik EU.”

  Díky občanské iniciativě, zavedené Lisabonskou smlouvou, může jeden milion občanů většího počtu členských států přímo požádat Komisi, aby v rámci pravomocí EU předložila iniciativu, která se jich bezprostředně týká.

  Dnes zveřejněná zelená kniha formuluje praktické otázky týkající se optimálního fungování této iniciativy v praxi. Řeší se zde například počet zemí, z nichž musí občané pocházet, jak kontrolovat pravost podpisů, jakou by měly mít petice podobu, lhůty atd.

  Veškeré příspěvky jsou vítány a mohou být zaslány jako odpověď na zelenou knihu, která bude v nejbližší době dostupná ve všech 23 úředních jazycích na internetové stránce:

  http://europa.eu/documentation/official-docs/green-papers/index_cs.htm

  Odpovědi lze psát do konce ledna 2010. Po tomto datu předloží Evropská komise Evropskému parlamentu a Radě ministrů příslušný návrh nařízení.

  Další informace:

  http://ec.europa.eu/dgs/secretariat_general/citizens_initiative/index_en.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky